• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Peste 60 de hectare de mirişte şi 15 hectare de grâu au ars într-un incendiu stins cu greu de pompieri

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Un incendiu puternic pornit de la un utilaj agricol a mistuit peste 60 de hectare de miriște și alte 15 hectare de grâu. Patru ore le-a luat pompierilor să stingă focul din cauza vântului și a solului uscat.

    Pompierii au intervenit în localitatea Damienești, județul Bacău, pentru stingerea incendiului, dar acțiunea s-a dovedit a fi una foarte dificilă, potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Bacău, Ema Tereş, citată de agerpres.ro.

    ”Solul uscat şi schimbarea frecventă a direcţiei vântului au făcut ca flăcările să se extindă cu repeziciune, acestea fiind lichidate după aproximativ patru ore, din momentul anunţării. În urma incendiului ce a avut drept cauză probabilă scânteile mecanice de la utilajul agricol (combină), a ars o suprafaţă de aproximativ 15 hectare cultură de grâu şi aproximativ 60 hectare de mirişte”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Bacău.

    Persoanelor fizice şi juridice care în această perioadă recoltează culturile agricole, sunt sfătuite de pompieri să manifeste prudenţă şi să respecte cu stricteţe toate măsurile de prevenire şi stingere a incendiilor.

    ”Aducem la cunoştinţă faptul că este important ca în zona recoltată să se asigure prezenţa personalului care să supravegheze, precum şi mijloacele necesare pentru stingerea incendiilor (pluguri, stingătoare, cisterne cu apă etc), pentru a interveni prompt în cazul unei situaţii de urgenţă”, a adăugat purtătorul de cuvânt al ISU Neamţ.

    Inspectorii de prevenire din cadrul ISU Bacău mai informează că au desfăşurat şi vor continua să desfăşoare activităţi de informare preventivă şi control, pentru a verifica modul în care sunt respectate măsurile specifice de apărare împotriva incendiilor.


    Te-ar mai putea interesa

    Amendă uriașă pentru un fermier care a depozitat găinaț în câmp. Vecinii s-au plâns de miros Lege în Parlament: Casele fără apă, canalizare sau gaze – scutite de impozite! Fermierii, ”arși” cu controale! Amenzi mai mari și plata direct la Trezorerie! ANTZ bovine 2026 – de la 0,2 euro/cap de vacă la subvenție integrală pe vacile din fermă Cinci subvenții APIA care trebuie să intre la plată acum, după sărbătorile pascale

    Ultimele știri

    Minimis de 200 euro/ha pentru micii fermieri. Cine poate lua banii Cum va fi vremea de 1 Mai. Anunțul făcut de meteorologi Dorin Cojocaru, APRIL: ”Am propus crearea unui brand de țară prin care toți producătorii de lactate să exporte în China” Cât de des trebuie schimbat filtrul unui tractor – recomandări Teren cultivat o dată la doi ani pentru reducerea costurilor – o strategie nouă în fermele din Australia