• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • APIA a început plata ajutorului de stat pentru creșterea animalelor

    agrointeligenta.ro -

    APIA a început plata ajutorului de stat pentru creștere animalelor.

    Agenția de Plăți şi Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente serviciilor prestate în luna mai 2022.

    Suma autorizată la plată este în valoare de 1.436.330,52 lei și se acordă de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), pentru solicitanții care au accesat această formă de ajutor de stat în conformitate cu prevederile Hotărârii de Guvern nr.1179/2014 privind instituirea unei scheme de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor, cu modificările şi completările ulterioare.

    Vă reamintim că ajutorul de stat se acordă pentru programele de ameliorare derulate de către asociațiile de cresctători de animale, prin membri acestora. Sumele se achită pe baza documentelor pentru decont.


    Te-ar mai putea interesa

    Momentul optim pentru plantarea pomilor. Perioada în care e cel mai bine să plantezi pomi Bicarbonatul de sodiu, încadrat ca pesticid. Decizia îi nemulțumește pe fermierii care îl foloseau pentru a combate făinarea ADS pregătește contractarea unei suprafețe record de peste 12.000 de hectare

    Ultimele știri

    Fabrica Luduș a început vânzarea borhotului de sfeclă de zahăr, un super-aliment în furajarea vacilor Carrefour Băneasa propune o experiență superioară de cumpărături pentru formatul de hipermarket Poprire pe subvențiile APIA încasate în cont de fermieri. Ce spune legea