• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Îl vom purta în buzunare și ne va spune ce să cumpărăm: Dispozitivul care detectează cât de coapte sunt legumele și fructele

    agrointeligenta.ro

    Un dispozitiv revoluționar ar putea schimba total modul în care ne alegem fructele și legumele proaspete. Ușor de ținut în orice buzunar, acesta ne va scuti de la a mirosi și studia pe toate părțile alimentele pe care le vom cumpăra pentru că tehnologia sa cu infraroșii ne va spune exact dacă produsele sunt coapte și bune de consum.

    ”Mașinăria” a fost dezvoltată în Israel și are la bază un sezor mic care funcționează pe bază de infraroșii reușind să analizeze atât gradul de coacere, cât și o serie de informații nutriționale privind fructele și legumele. SCiO, așa cum se numește noua tehnică scaneză un măr sau un avocado, spre exemplu, iar datele colectate sunt trimise direct pe telefon (smartphone), incusiv câte calorii conține, câte grăsimi, zaharuri și conținutul de apă.

    SCiO nu este încă disponibil pe piață, dar deja se așteaptă să aibă mare succes, compania reușind să strângă în timp record sumele necesare finalizării produslui.

    scio-sensor-hero

    Util pentru fermieri

    Aparatul nu va fi util doar consumatorilor, ci și fermierilor care vor putea analiza cu ajutorul lui nivelul de apă din plantă și macronutrienții prezenți. În acest fel se va putea face un dozaj mai eficient de fertilizatori și se vor evita situațiile de irigare excesivă sau de lipsă de apă pentru plante.

    Foarte important, SCiO va permite agricultorilor să identifice momentul ideal pentru a culege legumele și fructele coapte.

    Prețul unui astfel de dispozitiv  a fost deja anunțat și se ridică la 299 de dolari.


    Te-ar mai putea interesa

    Parc fotovoltaic și fermă de păsări, pe același teren. Gâinile, protejate de panourile solare! Cuantum final la subvenția APIA pe pârloagă: 40,20 euro/ha. Fermierii așteptau 58,18 euro/ha Subvenții APIA – iată cele 29 de plăți pe hectar și animale care intră la plata finală Soluția găsită de doi fermieri la criza îngrășămintelor: împart costuri de 10.000 euro pentru transport Fermierii, ”arși” cu controale! Amenzi mai mari și plata direct la Trezorerie!

    Ultimele știri

    Primul mesaj al ministrului propus, Tánczos Barna, despre subvențiile fermierilor! Ilie Bolojan, anunț oficial: Vicepremierul Tánczos Barna, ministru interimar la Agricultură Fermierii vor putea angaja mai ușor lucrători străini. OUG aprobată astăzi de Guvern! Florin Barbu după ce a demisionat de la șefia MADR: ”Voi susține o conferință de presă la minister” Surse guvernamentale: Tanczos Barna – ministru interimar al Agriculturii!