• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ferma de porci a lui Gheorghe Caruz, scoasă la mezat: Lipsa investițiilor și pierderea partenerilor de afaceri au condus la faliment

    agrointeligenta.ro

    Fost preşedinte al Patronatului Român al Cărnii, Gheorghe Caruz, trece prin clipe grele. El își va vedea renumita fermă de porci din județul Brăila scoasă la licitație din cauza datoriilor acumulate.

    Terenurile şi clădirile Complexului de Porci Brăila SA, al cărui acţionar este cunoscutul om de afaceri Gheorghe Caruz, sunt scoase la licitaţie de lichidatorul judiciar ZRP Insolvency pentru preţul de pornire de 6.071.938,20 de euro, potrivit unui anunţ al lichidatorului, citat de cotidianul economic Bursa. Mai exact este vorba despre un teren de 769.982 metri pătraţi şi clădirile edificate în respectivul perimetru.

    Din spusele lui Gheorghe Caruz, toate necazurile financiare ale grupului au pornit de la firma Galco SA, care se ocupa cu producerea conservelor din carne şi a intrat în insolvenţă în urma unor datorii către Agenţia de Plăţi pentru Dezvoltare Rurală şi Pescuit, care s-au dovedit a fi mai mici decât susţinea APDRP iniţial. Voci din piaţă susţin, însă, că lipsa investiţiilor a dus în timp la eşecul afacerilor cu porci ale brăileanului.

    Gheorghe Caruz a mai estimat că închiderea unora dintre firmele la care era acţionar a dus la pierderea a peste 500 de locuri de muncă şi peste 200 de utilaje agricole. „Cu greu ne menţinem afacerile pe linia de plutire”, a mai spus afaceristul.

    Caruz a vorbit și despre motivele încetării colaborării cu mulţi parteneri de afaceri. „Din cauza publicităţii negative, în spatele căreia se află reţele de grupuri de interese, am pierdut foarte mulţi parteneri de afaceri”, a acuzat fostul preşedinte al Patronatului Român al Cărnii.

    Foto: infobraila.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”

    Ultimele știri

    Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești S-a deschis „De aici, de aproape. Din Muntenia” – târg cu produse locale românești la Carrefour Băneasa Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații Furtunile pun stăpânire pe țară: Cod Galben de ploi și vijelii în mai multe regiuni