• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Atenționare ANM: România ”fierbe” sub cod de caniculă până marți, inclusiv

    agrointeligenta.ro

    Codul de caniculă a fost actualizat de Administrația Națională De meteorologie, fiind prelungit până marți, 9 august, inclusiv. Avertizarea vizează cea mai mare parte a țării, exceptând estul și nord-estul României.

    Atenționare meteorologică

    Cod Galben

    Interval de valabilitate: 6, 7, 8, 9 august
    Fenomene vizate: val de căldură, disconfort termic ridicat

    Sâmbătă și duminică (6 și 7 august), valul de căldură va persista în cea mai mare parte a țării, disconfortul termic va fi ridicat, iar local indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Luni și marți (8 și 9 august), valul de căldură se va restrânge spre regiunile sudice și sud-estice. Temperaturile maxime se vor situa în general între 33 și 37 de grade, iar cele minime nu vor coborî sub 18…21 de grade.

    Sâmbătă și duminică vor fi perioade scurte și pe arii restrânse cu manifestări de instabilitate atmosferică. La începutul săptămânii viitoare, instabilitatea atmosferică se va accentua și se va manifesta pe arii mai extinse în jumătatea de nord-vest a teritoriului.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenții APIA 2026. E oficial: Avans mai mare din plata pe hectar și banii mai devreme în conturi! Greșeli de evitat la grâu, porumb și floarea-soarelui. Lecții din teren E oficial! Lege nouă pentru motorina din agricultură: fermierii vor cumpăra motorină fără acciză Dosar DNA în apicultură: Fonduri pentru tineri fermieri, obținute cu acte false De ce cad prunele verzi din pom: cauze, tratamente, prevenire

    Ultimele știri

    De ce culturile de toamnă au un start bun cu ajutorul fertilizantului FertiSTART 31 NP, de la Soufflet Agro România Ce se întâmplă cu exporturile de ovine? Anunțul făcut de Tanczos Barna după întâlnirea cu crescătorii Georgiana Teodorescu, AUR: Agricultura României riscă să piardă circa 5 miliarde de euro din viitoarea PAC 90 de zile pentru plata amenzii, apoi suspendarea permisului. Noile reguli aprobate de Guvern O femeie de 31 de ani a murit în timpul lucrărilor agricole după ce a fost prinsă de freza unui tractor