• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Patru cargouri cu peste 161.000 de tone de porumb au părăsit porturile din Ucraina

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ucraina a reluat exportul de cereale într-un ritm regulat. Patru nave ucrainene care transportă produse agricole au părăsit porturile ucrainene de la Marea Neagră în cadrul acordului încheiat pentru deblocarea exporturilor de cereale, au anunţat responsabili din Ucraina și Turcia.

    În total, aceste cargouri transportă peste 161.000 de tone de porumb şi produse alimentare spre Turcia, China şi Italia, potrivit Centrul de coordonare comun (CCC) care va urmări traseul lor până la Istanbul, unde vor fi inspectate în larg înainte de a intra în Bosfor, potrivit Reuters, citat de Agerpres.

    Odată cu aceste noi transporturi exporturile de cereale ucrainene îşi regăsesc progresiv un ritm regulat.

    CCC precizează într-un comunicat că este pe cale să ”finalizeze procedurile de export regulate” în cadrul Iniţiativei de la Marea Neagră pentru cereale, denumirea oficială a acordului. !Orarele ar putea fi afectate de pregătiri şi condiţiile meteo sau de orice altă circumstanţă neprevăzută”, precizează el.

    Paralel centrul a autorizat cargoul MV Osprey să se îndrepte, fără încărcătură, spre Cernomorsk, de îndată ce va fi inspectat duminică în largul Istanbulului.

    CCC îşi are sediul la Istanbul, potrivit acordului internaţional semnat în 22 iulie între Rusia, Ucraina, Turcia şi ONU. Acest acord face posibilă reluarea exporturilor de cereale ucrainene blocate de războiul declanşat în 24 februarie de către Rusia şi pe cele de produse agricole ruseşti, în pofida sancţiunilor occidentale.

    Sâmbătă seara, experţii au terminat inspectarea Navistar, care părăsise Odesa vineri spre Irlanda. Alte două nave plecate în acelaşi timp vor fi inspectate duminică, precizează el.

    Într-un mesaj adresat ucrainenilor sâmbătă seara, preşedintele Volodimir Zelenski şi-a exprimat satisfacţia pentru relansarea exporturilor pe mare de produse agricole ucrainene. ”Porturile noastre la Marea Neagră funcţionează”, a spus el.

    ”Dar principalul risc, securitatea, rămâne. Pericolul unei provocări ruse şi a unor acţiuni teroriste persistă. Fiecare trebuie să rămânem conştienţi de asta. Dar dacă partenerii noştri îşi îndeplinesc obligaţiile şi garantează securitatea livrărilor, aceasta va rezolva criza alimentară mondială”, a adăugat el.

    Te-ar mai putea interesa

    Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele” Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” DNA: Cristina Trăilă, urmărită penal. Miza: schimbarea șefului DSVSA Vaslui și despăgubiri de 3 milioane de euro Un fermier a fost obligat să își distrugă livada după ce a oferit fructe gratuit Preț teren agricol în Germania. Un hectar de pământ se apropie de 100.000 de euro

    Ultimele știri

    Plan masiv de intervenție în ferme! Peste 355.000 de oi și capre, vizate de controalele ANSVSA Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii. Grâul și porumbul – pe creștere, rapița și floarea-soarelui se depreciază Fermierii – subvenție de 50% din costul asigurărilor. Noile condiții pentru culturi și animale prin DR-31 Agro Fest Connect 2026. Fermierii, companiile și specialiștii din agribusiness se întâlnesc în câmp la Rediu, pe 2 septembrie! Semnal de alarmă: Micii fermieri care au solarii de lemn nu pot accesa cei 50.000 de euro/fermă de la 1 septembrie