• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Guvernul va lansa un program care să ajute fermierii să-și vândă recoltele în țară

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Petre Daea, a anunțat la începutul ședinței de Guvern că fermierii au început recoltatul la floarea-soarelui, iar prioritate au județele unde culturile sunt afectate de secetă, astfel încât să nu existe pierderi. Mai mult, potrivit ministrului Agriculturii, se pregătește un program de susținere pentru procesarea în România a cât mai multor materii prime.

    ”Să vă informez, domnule prim-ministru, am încheiat recoltatul la grâu în toată țara și avem producția necesară pentru consumul intern și pentru export. Cifra exactă vă voi comunica-o săptămâna viitoare, atunci când am pe masă toate informațiile autorizate, în sensul transmiterii acestora pe bază de semnătură în așa fel încât informarea să fie corectă, exactă și la timp. Important este că am început acum, în 5 județe să recoltăm floarea-soarelui. Recoltăm suprafețele care au fost afectate de secetă pentru că ele au ajuns la maturitatea de recoltare, în așa fel încât să nu înregistrăm nicio pierdere, iar drumul florii-soarelui este spre unitățile de procesare. O să vă informez și o să vă prezint programul pe care dumneavoastră l-ați dispus vis-a-vis de susținerea industriei alimentare în așa fel încât să putem procesa cât mai mult în România și să avem valoarea adăugată pe care trebuie să o valorificăm în interesul țării și și evident în sprijinul fiecărui fermier și în mod deosebit al unităților de procesare”, a explicat Petre Daea la începutul ședinței de Guvern de miercuri, 10 august.

    Cu o zi înainte, pe 9 august, MADR a anunțat că pentru floarea-soarelui suprafața afectată de secetă, pentru care s-au încheiat procese verbale, este de 16.607 de hectare din 267.985 hectare cât a afectat în total seceta.

    Reamintim că premierul României, Nicolae Ciucă, a lansat săptămâna trecută un apel la fermierii care au recoltat deja culturile agricole din acest an. Acesta a transmis la începutul ședinței de Guvern că partea de procesare este esențială ”pentru că vânzarea este cea mai simplă operaţiune”.

    ”Am înțeles că suntem aproape de a finaliza recoltarea grâului şi aici cred că este foarte important să subliniem un aspect pe care noi l-am demarat prin pachetul ”Sprijin pentru România” atunci când am acordat acele prime în cuantum de 10% pentru fermierii români care îşi prelucrează recolta în industria agro-alimentară din România. Este stabilit și un plafon alocat de la nivelul Guvernului, de 200 de milioane de euro pentru a încuraja acest demers. Avem nevoie să îi stimulăm atât pe fermieri, cât și pe producătorii din industria agro-alimentară, astfel încât, așa cum am discutat, să putem să avem produse cu valoare adăugată mai mare”, a transmis premierul în debutul ședinței de  miercuri – 3 august.


    Te-ar mai putea interesa

    Șeful APIA, Adrian Pintea, a anunțat numărul fermierilor autorizați la plată într-o singură zi Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Plăți APIA duminica! Numărul fermierilor care urmează să primească banii de subvenții în cont Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri

    Ultimele știri

    Ilie Bolojan: Probleme în sistemul antigrindină, dar Guvernul interimar are atribuții limitate Fermierii cer măsuri reale pentru a opri explozia costurilor la îngrășăminte. AAC: ”Suspendarea tarifelor este un pas necesar, dar insuficient” vamale Lista băncilor care au protocol cu APIA pentru plata în avans a subvențiilor Atenție, fermieri! Au rămas doar două săptămâni în care vă mai puteți închide cererea APIA! Conferința anuală ASAS va avea loc pe 28 mai, cu tema „Realizări și perspective în cercetarea agricolă și silvică românească”