• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Sfaturi agronomice de la un inginer cu experiență de 4 decenii. De ce alege erbicidul Trinity de peste 6 ani

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Erbicidarea de toamnă în cultura de cereale păioase este o etapă foarte importantă în cultura de cereale păioase, la ferma Terracult, din localitatea Horia – județul Arad. Combaterea buruienilor se face cu produse de calitate, iar agronomistul Aurel Luca a ales erbicidul Trinity, care face parte din portofoliul Adama România.

    ”Ne ocupăm de cultura cerealelor, pentru că aici este un teren nisipos, mai slab și nu putem să producem prea multe culturi. Cele mai multe sunt păioasele, rapița și mai puțin cerealele de primăvară. În acest an, aș vrea să vă arăt parcele de grâu dur, unde am erbicidat cu produsul Trinity, pe care îl folosim de când a apărut pe piață, de aproximativ 6 ani”, a declarat Aurel Luca.

    Trinity, erbicid preemergent

    Erbicidarea preemergentă se face în funcție de soiul ales și de densitatea aplicată la semănat. Soiul de grâu dur cultivat în exploatația din Horia este semănat la o distanță mai mare între rânduri și o cantitate mai mică de boabe la hectar, aproximativ 130 kg/ha. Prin urmare, aplicarea unui erbicid eficient este esențială pentru profitul culturii.

    ”Dacă am avea buruieni în cultură, sigur că ar fi o mare problemă, având atâta lumină. Și de aceea noi folosim întotdeauna erbicidarea de toamnă, care ne ajută și să protejăm hrana, care să meargă doar la cultură. În urma erbicidării cu Trinity am observat că capacitatea lui reziduală în sol este de lungă durată”, a mai explicat Aurel Luca.

    Mod de acțiune și recomandări de aplicare

    Trinity este un erbicid selectiv, cu aplicare în postemergență timpurie, pentru combaterea buruienilor dicotiledonate și a unora monocotiledonate (iarba vântului, hirușor, firuta, coada vulpii) din culturile de cereale de toamnă (grâu, orz, secară și triticale).

    Acest erbicid se recomandă a fi aplicat în fenofaza de 1-3 frunze a culturii, perioadă în care aceasta poate fi sensibilă la alte tipuri de erbicide (hormonale). Trinity are o remanență care actionează chiar și la 4-5 luni după aplicare. Toate detaliile despre erbicidul Trinity pot fi găsite pe site-ul www.adama.com/romania.


    Te-ar mai putea interesa

    Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Speranță pentru micii fermieri din Bucovina: noi procesatori s-au arătat interesați să le preia laptele Au început controale pe terenurile declarate de fermieri pentru subvenții! Carrefour România introduce reduceri pe termen nelimitat: sute de produse cu discounturi progresive

    Ultimele știri

    Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Tanczos Barna și Alexandru Bociu – negocieri zilele acestea cu Comisia Europeană pentru deblocarea exporturilor de ovine! Fermierii din 22 de județe – blocați cu laptele și brânza în ferme! Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Florin Barbu a trecut de comisii cu vot PSD și susținere AUR. Companiile care vor pierde subvențiile APIA!