• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Experiența fitofarmaciștilor: produsele bune duc la profit

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Agricultura este un domeniu în care timpul este o problemă. Astfel, fiecare problemă întâlnită în câmp de fermieri are nevoie de o rezolvare rapidă. Un ajutor important pentru cei care lucrează pământul este reprezentat de fitofarmaciștii cu o experiență solidă. Familia Balog, din Tășnad, județul Satu Mare, beneficiază de sprijinul Bayer pentru a oferi cele mai bune soluții.

    Elena și Gheorghe Balog au trăit, cum se spune, mai toată viața în agricultură. Gheorghe Balog lucrează în domeniul protecției plantelor de mai bine de 35 de ani, în timp ce soția sa a pășit pe acest drum în anul 1999. Împreună au deschis o fitofarmacie, care deservește micii fermieri din zona Tășnad.

    Viticultura, pomicultura, legumicultura, dar și cultura mare sunt domeniile acoperite de produsele din fitofarmacia familiei Balog. “Oferim în decursul anului consultanță fermierilor și diagnosticarea bolilor. De exemplu, la pomicultură, Bayer ne-a pus la dispoziție un catalog și un pliant pentru diagnosticarea bolilor și dăunătorilor în pomicultură. Așa ceva este și la legumicultură, dar și la viticultură. Avem și un microscop în magazin, unde putem identifica boli sau dăunători care nu sunt vizibili cu ochiul liber”, a explicat Gheorghe Balog.

    Sfaturile soților Balog sunt cu atât mai importante, deoarece produsele Bayer sunt folosite și în livada proprie, întinsă pe 3 hectare, și din care fac parte caiși, pruni și cireși. Luna Care, Luna Experience, Decis Trap, Mikal Flash și Teldor sunt printre produsele utilizate an de an.

    Cei doi fitofarmaciști din Tășnad au adoptat repede și produsele ecologice introduse de Bayer în portofoliu, fiind convinși că acesta va fi trendul în agricultură. Serenade ASO, Sonata, Flipper și Requiem Prime sunt așezate pe rafturile fitofarmaciei soților Balog, iar informații despre acestea se găsesc în cataloagele și broșurile aduse de Sergiu Pop, reprezentant culturi special Bayer.

    “În materialele noastre, fitofarmaciștii și fermierii locali au la dispoziție întreaga gamă de produse Bayer, descrieri cu principalele boli, cu principalii dăunători și soluțiile targetate pentru fiecare. Atenția fermierilor și, din spusele fitofarmaciștilor, atenția producătorilor locali s-a îndreptat mult spre produsele bio. De aceea, oferim scheme de tratament, unde intercalăm produsele convenționale cu produsele biologice, astfel încât se asigură o combatere eficientă, dar și un nivel cât mai scăzut al reziduurilor în fructe, în tot ceea ce înseamnă producție finală ce ajunge la clienți”, a completat Sergiu Pop.

    Mai multe detalii despre întreg portofoliul Bayer pot fi consultate pe site-ul www.cropscience.bayer.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori

    Ultimele știri

    Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului S-a deschis „De aici, de aproape. Din Muntenia” – târg cu produse locale românești la Carrefour Băneasa