• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Obiwan, un soi de grâu cu rezultate peste media locațiilor în testările APPR

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Obiwan este un soi nou de grâu, aristat, cu o capacitate de producție excepțională. În testările APPR (Asociatia Producatorilor de Porumb din Romania) din anii ultimii 3 ani a obținut producții cu +10% peste media locațiilor de testare.

    Unul dintre fermierii mulțumiți de Obiwan este Vlad Gherlea din localitatea Zăbrani, județul Arad. Fermierul colaborează de 5 ani cu RWA Raiffeisen Agro România și a fost impresionat de calitățile soiului înainte de a-l semăna în toamna anului 2021.

    ”Grâul s-a semănat în perioada optimă, în jur de 3-4 octombrie. S-a fertilizat la pregătirea patului germinativ cu 200 kg 18-46, s-a făcut fertilizarea în primăvară cu 300 kg nitrocalcar și, la spic, s-au mai dat 100 kg uree, după care am efectuat două tratamente fitosanitare și sperăm să obținem o producție de aproximativ 8.000 kg / ha”, declara fermierul arădean cu puțin timp înainte de recoltă.

    Estimările fermierului erau bazate pe realitatea din teren, dar și pe caracteristicile soiului.

    Obiwan are o plasticitate foarte bună, reușind performanțe remarcabile atât în climat mai blând, cum este cel din zona de unde provine (Nordul Serbiei), dar mai ales în climat mai arid cum este în Sudul României. Se recomandă a fi cultivat în toate zonele de cultură a grâului din România.

    Soiul Obiwan beneficiază de ultimele rezultate din cercetare privind pachetul agrofitotehnic. Are o toleranță superioară la rugini, o bună rezistență la frângere și nu în ultimul rând o toleranță îmbunătățită la fuzarium.

    Obiwan a fost ales de Vlad Gherlea în urma relației de 5 ani pe care o are cu RWA Raiffeisen Agro România. “Colaborarea cu compania RWA nu se limitează doar la furnizarea seminței de grâu și rapiță, achiziționăm de la compania RWA și input-uri, îngrășăminte, pesticide, fungicide, tot ce ține de fluxul tehnologic pentru culturile pe care le deținem în ferma noastră. Și, mai nou, avem o colaborare și pe vânzarea de cereale cu RWA”, a completat Vlad Gherlea.

    Talia mică-medie a plantelor permite cultivarea în tehnologie intensivă, cu aport ridicat de inputuri pentru obiective de producție de peste 7 tone la hectar.

    Toate detaliile despre Obiwan și despre celelalte soiuri de grâu din portofoliul RWA Raiffeisen Agro România pot fi găsite pe site-ul www.raiffeisen-agro.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Tractorul de 10.000 de euro, în România! Utilajele agricole Tavol, exclusiv la MoldAgro Expo 2026 Primele loturi carne de pui importate din Brazilia prin acordul Mercosur – contaminate cu Salmonella! România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească! O oaie a născut cinci miei perfect sănătoși. ”Minunea” – pentru a doua oară la aceeași fermă Fermierii români, susținuți să treacă la îngrășămintele cu emisii reduse de carbon

    Ultimele știri

    AgroReclamații. Fermieri cu cererea blocată la plata ANT. Șeful APIA a preluat problema spre soluționare MADR și ANSVSA – front comun pentru salvarea fermelor de porci. Soluții discutate cu crescătorii și procesatorii Soluțiile AUR pentru fermieri: motorină ieftină, lanț scurt în marile magazine și importuri controlate metodic Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată! Vijelii cu grindină și averse torențiale în toată țara. ANM a emis trei Coduri Galbene