• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ucraina a eliminat taxele pentru importul echipamentelor destinate depozitării cerealelor

    agrointeligenta.ro -

    Ucraina e eliminat taxele pentru importul mărfurilor destinate depozitării cerealelor. Legea nr. 7548-1, prin care se abrogă taxa de import la mărfurile utilizate pentru depozitarea cerealelor și/sau a culturilor oleaginoase, a fost semnată de Președintele Ucrainei Volodymyr Zelenskyi.

    Scopul actului normativ este scutirea de taxe de import a mai multor mărfuri precum saci, manșoane pentru depozitarea cerealelor și culturilor oleaginoase și a echipamentelor pentru umplerea, încărcarea și descărcarea acestora.

    „Adoptarea proiectului de Lege va permite rezolvarea la nivel de stat a problemei asigurării depozitării corespunzătoare a produselor agricole și nu reducerea sumei planificate a veniturilor valutare către Ucraina din exportul de cereale, iar la scară globală – contribuind la prevenirea unei crize alimentare mondiale, deoarece conform situației actuale, fiecare tonă de cereale ucrainene este importantă și poate afecta securitatea alimentară mondială”, se arată în nota explicativă.

    Taxa vamală pentru importul acestor tipuri de echipamente va fi anulată pe toată perioada regimului juridic al legii marțiale și va fi reinstaurată în termen de 30 de zile de la data încetării sau anulării acesteia.

    Anterior adoptării noii legislații, oficialii din Ucraina au anunțat că urmează să fie livrate saci din polimer pentru depozitarea a 10-15 milioane de tone de cereale. Procedura de licitație era planificată să înceapă în august.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Anunț urgent al șefei APIA despre subvențiile pe hectar și animale! Vremea de Florii şi Paşti 2026. Prognoza meteo pentru perioada sărbătorilor pascale Ziua decisivă din disputa de 428 de milioane de lei pentru lucrările de irigații din Olt și Teleorman Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea Ciobanii pregătesc un protest național dacă autoritățile nu le rezolvă problemele: ”Vom urma toți pașii de dialog”

    Ultimele știri

    Incendiu devastator: 49 de animale au ars de vii într-un adăpost Șeful ANSVSA vrea să transforme PTF Racovăț într-un model pentru eficiența controlului vamal Nicosorian, firma care a preluat terenurile Agromec Vișina, în mijlocul unor controale privind contractele din irigații Fermierul Alexander Degianski a dat startul campaniei de semănat floarea-soarelui pe 17 martie Prognoza meteo – aprilie 2026. Temperaturi și regimul pluviometric anunțat de ANM