• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • INS: Exporturile de animale vii au scăzut cu 16,8% în primele 5 luni din 2022

    Iana Gore -

    Exporturile de animale vii au scăzut cu 16,8% în primele cinci luni din 2022, comparativ cu perioada similară a anului trecut, şi au totalizat 182,8 milioane euro, conform datelor centralizate de Institutul Naţional de Statistică.

    De asemenea, şi importurile de animale vii s-au redus, cu 17,7%, ajungând la 66,6 milioane euro.

    Pe această secţiune de produse, în perioada ianuarie-mai 2022 s-a înregistrat un excedent comercial de 116,2 milioane euro, transmite Agerpres.

    Pe de altă parte, în primele cinci luni ale acestui an, România a exportat carne şi produse din carne în sumă de 223 milioane euro (plus 34,7% comparativ cu aceeaşi perioadă din 2021) şi a importat astfel de produse în valoare de 531,8 milioane euro (plus 32%), rezultând un deficit de 349 milioane euro.


    Te-ar mai putea interesa

    O floare iubită de mulți riscă să dispară din cauza schimbărilor climatice Coșmarul se repetă în ferma de porci a lui Dimitrie Muscă. ”S-a confirmat din nou focar de pestă. Sunt afectate 12.000-13.000 de capete” Crescător de porcine: ”Cu prețurile medii de 12 lei/kg în viu nu acopăr nici costurile cu hrana, prețul corect ar fi de 17 lei/kg”

    Ultimele știri

    Semănă grâu! Profită maxim în 2025! Fereastra perfectă este Acum — nu o rata! Avans APIA 2025. Secretarul de stat Emil Dumitru a anunțat numărul fermierilor care au luat prima tranșă din subvenții ANSVSA: România nu are focare active de gripă aviară. Măsuri obligatorii pentru crescătorii de păsări