• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Energia pentru mașinile electrice din California, produsă din gunoi de grajd

    Mircea Olteanu -

    Gunoiul de grajd alimentează peste 17.000 de vehicule electrice în statul american California.

    În apropiere de Fresno, statul american California, gunoiul de grajd de la aproape 7.000 de vaci de la ferma Bar-20 este utilizat pentru a alimenta peste 17.000 de vehicule electrice. În acest scop, bălegarul este transferat printr-o conductă către un sistem ecologic de fermentație de ultima generație. Sistemul anaerob este destinat colectării gazului metan din dejecțiile lichide și transformării acestui gaz în energie electrică regenerabilă prin intermediul celulelor de combustie.

    Energia obținută este apoi transferată în rețeaua electrică, printr-un parteneriat cu BMW America, și utilizată pentru a alimenta bateriile vehiculelor electrice. Datorită acestei tehnologii, ferma de vaci elimină mii de tone de emisii dăunătoare în fiecare an și utilizează, de asemenea, energia obținută din gunoiul de grajd pentru propriul sistem de amestecare a furajelor pentru animalele din fermă.

    Potrivit calculelor Ministerului Federal al Agriculturii de la Berlin, gunoiul de grajd de la o singură vacă poate genera până la 1.000 de kilowați oră de energie electrică pe an. Acest lucru ar permite unei mașini de spălat să efectueze un ciclu complet de spălare de 1.000 de ori, relatează portalul agrarheute.com.

    Proiectul Bar 20 a fost unul dintre cele șapte premiate la începutul acestui an de către US Dairy Sustainability Awards, un program din industria lactatelor care încurajează practicile ecologice.

    Steve Shehadey, a cărui familie deține și administrează Bar 20 Dairy din 1957, este umil în ceea ce privește premiul și inovația.

    ”Dacă putem produce suficientă energie pentru a minimiza costurile electrice și pentru a curăța aerul, acesta este un lucru bun”, spune Shehadey.

    Fermierul notează că sistemul nu este unic California. Un dezvoltator de proiecte numit California Bioenergy are aproximativ 100 de proiecte în lucru; Bar 20 este unul dintre cele peste 40 care sunt operaționale.

    Dar, având în vedere sistemul de la ferma Bar 20, ”ne așteptăm să producem mai multă energie decât folosim în întreaga fabrică de lapte”, afirmă Shehadey. Sistemul a început să funcționeze le ferma din California în decembrie 2021. Pe lângă generarea de energie electrică,  procesul de fermentație anaerobă furnizează și îngrășământ și așternut pentru animale.

    Costul proiectului s-a ridicat la aproximativ 13 milioane de dolari, potrivit lui Shehadey, incluzând și un grant de stat de 3 milioane de dolari. Parteneriatul cu BMW a contribuit la viabilitatea proiectului, relatează publicația Forbes.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon” Suprafața minimă de teren agricol pentru care se plătesc subvenții APIA în acest an Documentul obligatoriu pentru subvențiile APIA din acest an Grâul din Argentina ”ia fața” celui de la Marea Neagră: are preț mai mic și e disponibil în cantități uriașe Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător

    Ultimele știri

    Subvenția pe pârloagă rămâne mică, dar nu atât de mică. PD-28, la aproape 33 euro/ha Alerte de inundații în mai multe județe. Terenuri agricole acoperite de ape Reguli noi pentru micii fermieri care accesează subvenții de la APIA Agrii România răsplătește fidelitatea și susține fermierii să devină ”Campioni pe teren” Controale în câmp la fermierii care fertilizează cu azot în această perioadă