• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Grindina uriașă a făcut prăpăd! O fetiță a murit lovită de o bucată de gheață!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Imagini de groază într-o localitate din Spania, unde în numai 10 minute grindina uriașă care a căzut a făcut prăpăd. O fetiță de un an și 8 luni și-a pierdut viața după ce un bulgăre înghețat i-a căzut în cap.

    Grindina imensă a distrus tot ce se afla în curțile oamenilor, a avariat vehicule și a spart geamurile unor clădiri.

    Potrivit autorităților locale, grindina s-a abătut marţi după-amiază, 30 august, asupra comunei La Bisbal d’Emporda, provocând pagube materiale uriaşe din cauza dimensiunilor impresionante ale fragmentelor de gheaţă, al căror diametru a atins 11 centimetri.

    Totul a debutat cu o furtună extrem de violentă care a adus grindină de dimensiuni foarte mari ce a căzut pe pământ timp de 10 minute, au anunţat autorităţile locale şi sanitare din această ţară, potrivit AFP citat de Agerpres.

    Grindina de dimensiuni uriașe a avariat mașinile, într-o localitate din Spania (sursa: g4media)

    În cazul copilei lovite în cap de grindina uriașă nu s-a mai putut face nimic, a declarat la postul radiofonic RAC1, Carme Vall, consilier municipal la Primăria din La Bisbal d’Emporda, o comună situată în apropiere de oraşul Girona din Catalonia, care a fost afectată de acea furtună.

    ”Grindina a căzut doar pentru 10 minute, însă au fost 10 minute de teroare”, a adăugat Carme Vall.

    Decesul fetiței a fost confirmat și de medici. Spitalul din Girona, unde fetiţa a fost transferată, a precizat că victima avea vârsta de 20 de luni şi a confirmat că ea ”a murit în această noapte în unitatea noastră”, fără să ofere alte detalii.

    Pe site-ul primăriei locale au fost postate imagini cu vitraliile unei bisericii din localitate, care au fost sparte în urma impactului cu grindina.

    Bilele de gheaţă, dure ca piatra, au avariat şi numeroase automobile, unele având caroseriile înfundate sau geamurile sparte, conform imaginilor transmise de televiziunea publică spaniolă.


    Te-ar mai putea interesa

    Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Rareș Bogdan: „Blocarea exporturilor de oi din România servește pe tavă Spaniei contracte uriașe” Piața cerealelor, la zi. Coceral: România – recoltă de 12,72 milioane tone la grâu și 2,63 milioane tone la rapiță Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România?

    Ultimele știri

    Conferință internațională despre sustenabilitatea tehnologiilor agricole la Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Viticultură și Vinificație Bujoru Carrefour România introduce reduceri pe termen nelimitat: sute de produse cu discounturi progresive Unul dintre cei mai mari furnizori din UE vrea să oprească exporturile de purcei Speranță pentru micii fermieri din Bucovina: noi procesatori s-au arătat interesați să le preia laptele Super El Niño ar putea lovi agricultura mondială și împinge în sus prețurile cerealelor