• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Comisia Europeană a aprobat primele șapte Planuri Naționale Strategice. Pe listă: Franța, Polonia și Spania

    agrointeligenta.ro

    Comisia Europeană a aprobat primele planuri strategice naționale pentru implementarea reformei agricole a UE. Primul pachet de aprobare include șapte planuri strategice depuse de statele membre Danemarca, Finlanda, Franța, Irlanda, Polonia, Portugalia și Spania. Aceste țări au acum undă verde de la Bruxelles pentru a implementa reforma agricolă a UE la nivel național începând cu 2023.

    ”Acum suntem cu un pas mai aproape de implementarea unei noi PAC pentru următorii cinci ani. Acest pas vine într-un moment crucial, când importanța furnizării unui sprijin solid pentru sectorul nostru agricol a devenit foarte clară. Fermierii se confruntă cu un mediu provocator, marcat de creșterea bruscă a costurilor de producție din cauza agresiunii ruse din Ucraina, precum și de recenta secetă din vară. Agricultura este o afacere pe termen lung, iar fermierii europeni trebuie să aibă un cadru legal și financiar clar pentru viitor. Noua PAC ne va ajuta să sprijinim mijloacele de trai stabile ale agriculturii și securitatea alimentară pe termen lung prin promovarea unui sector agricol inteligent, competitiv, rezistent și diversificat. Apreciez munca grea depusă de statele membre pentru a-și finaliza planurile și pentru a-și sprijini sectoarele agricole”, a declarat Comisarul european pentru Agricultură, Janusz Wojciechowski.

    Conform celor mai noi declarații venite de la Ministerul Agriculturii, PNS-ul României, transmis pe 28 februarie, are șanse să fie agreat în această toamnă. La acest moment, ne aflăm în faza în care s-au transmis clarificări la observațiile CE, iar oficialii de la Bruxelles trebuie să revină cu un răspuns.

    270 de miliarde de euro din fonduri PAC timp de cinci ani

    În planurile strategice naționale pentru Politica Agricolă Comună (PAC), statele membre stabilesc – în cadrul anumitor orientări europene – modul în care doresc să utilizeze fondurile pentru sprijinirea veniturilor și a pieței și dezvoltarea rurală în domeniul lor de responsabilitate. Comisia verifică dacă planurile naționale țin cont suficient de principalele obiective ale politicii agricole a UE.

    În ansamblu, este vorba despre repartizarea a 270 de miliarde de euro din bugetul agricol al UE pentru anii 2023 până în 2027. Potrivit Comisiei, 34 de miliarde de euro sunt alocate exclusiv obiectivelor de mediu și climatice și noilor eco-scheme.

    Comisia a confirmat ieri, miercuri – 31 august, intenția de a aproba celelalte 21 de planuri strategice naționale ale PAC cât mai curând posibil.

    ”După ce a aprobat primele 7 Planuri Strategice PAC, Comisia Europeană rămâne pe deplin angajată pentru o aprobare rapidă a celor 21 de Planuri rămase, ținând cont de calitatea și promptitudinea reacțiilor în urma observațiilor Comisiei”, se arată într-un comunicat oficial.


    Te-ar mai putea interesa

    Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine Fermierii au intrat la recoltatul orzului. ”Fără 1 leu pe kilogram nu îl dau”. Prețul în portul Constanța

    Ultimele știri

    Terracalco 95: soluția ignorată care îți poate crește producția cu până la 40% și îți reduce costurile la jumătate ”V-am dus în excursii și voi așa îmi răspundeți?” Florin Deznan, în insolvență cu RDF, este supărat că fermierii îi cer banii în avans pentru cereale Cad primele capete în scandalul exporturilor de ovine! DNA a descins la DSVSA Arad. Inspectori veterinari, suspectați că au ascuns un focar de boală la oi Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi