• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ucraina se apără și spune că a trimis cereale mai ales către Asia, Africa și Orientul Mijlociu

    agrointeligenta.ro -

    Două treimi din cerealele ucrainene, pe care statul vecin le-a exportat deja prin „culoarul cerealelor”, sunt destinate piețelor din Asia, Africa și Orientul Mijlociu, a declarat ministrul Afacerilor Externe al Ucrainei Dmytro Kuleba, transmite serviciul de presă al Ministerului Afacerilor Externe.

    „Chiar acum, o altă navă cu cereale ucrainene a ajuns pe țărmurile Africii, lângă Sudan. În total, două treimi din navele trimise au ca destinație Asia, Africa și Orientul Mijlociu. Redresarea exporturilor de alimente ucrainene prin „coridorul cerealelor” a avut un efect pozitiv asupra reducerii prețurilor pe piața alimentară. Acest lucru este important pentru atenuarea consecințelor crizei alimentare, în special pentru țările cel mai vulnerabile. În august, de îndată ce au plecat primele transporturi din porturile ucrainene, prețurile grâului au scăzut cu cel puțin 5%. Acestea sunt fapte reale, iar ficțiunile rușilor despre trimiterea cerealelor doar în Europa sunt pur și simplu neadevărate”, a spus oficialul din Ucraina.

    Ministrul Dmytro Kuleba a subliniat că încă de la deschiderea „coridorului” au plecat nave cu cereale ucrainene spre porturile din Egipt, Yemen, Israel, Iran, India, China, Republica Coreea, Libia, Somalia, Sudan, Djibouti, Turcia și ţări UE.

    El a amintit, de asemenea, că singurul motiv pentru adâncirea crizei alimentare mondiale a fost și rămâne războiul de agresiune declanșat de Rusia, în timpul căruia statul agresor a blocat porturile maritime ucrainene și a distrus intenționat infrastructura și logistica agricolă.

    Kuleba a remarcat că Ucraina, ca unul dintre garanții securității alimentare globale, depune toate eforturile pentru a asigura exporturile, iar Rusia poartă întreaga responsabilitate pentru funcționarea în continuare a „culoarului cerealelor”.

    Ministrul a atras atenția asupra faptului că Rusia poate ridica în mod deliberat îndoieli cu privire la eficacitatea „coridorul cerealelor”, pregătindu-se să negocieze și să șantajeze lumea pe măsură ce se apropie finalul perioadei de 120 de zile al acordului pentru exporturile de cereale. Oficialul din Ucraina a cerut partenerilor să exercite presiuni consolidate asupra Rusiei pentru a-și opri „jocurile foamei” cu lumea și pentru a-și îndeplini pe deplin obligațiile care îi revin în temeiul acordurilor.

    Kuleba a cerut țărilor beneficiare ale produselor agricole ucrainene să ceară Rusiei să nu interfereze cu funcționarea „culoarului de cereale” și să permită în continuare facilitarea exporturilor.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Specialist: Condiția pentru ca România să aibă cele mai mari producții la hectar din Europa Alertă ANM: Fenomen meteo periculos în nouă județe, până vineri Cererea de miei a bubuit pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu: ”Cine are miei de vânzare, să țină de preț” 13.000 de salate plantate în 30 de minute cu 10 nepalezi. Ion Păunel, legumicultor: La început am rămas perplex și entuziasmat După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie

    Ultimele știri

    Contract uriaș pe irigații. Judecătorii decid cine pune mâna ”potul” de 428 de milioane de lei Agra Asigurări a lansat o nouă poliță de asigurare pentru culturile de legume în câmp Carrefour a sărbătorit femeile care aduc gustul bun la raft Drama fermierului din Iași care s-a împușcat în cap. Acuzații grave la adresa șefilor din primărie Vreme bună pentru startul campaniei agricole. Temperaturi și precipitații în următoarele două săptămâni