• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Sri Lanka se pregătește să ridice de urgență interdicția privind utilizarea glifosatului

    agrointeligenta.ro

    Sri Lanka se pregătește să ridice în regim de urgență interdicția de utilizare a glifosatului. La baza deciziei stau realitățile din teren, inclusiv aceea să, după interzicerea glifosatului, piața neagră a fost inundată produse contrafăcute, mlt mai periculoase.

    Există mai multe motive pentru care Sri Lanka decide ridicarea interdicției glifosatului, inclusiv importurile ilegale de glifosat contrafăcut și planurile de creștere a suprafeței de porumb.

    Ministrul Agriculturii, Faunei Sălbatice și Pădurilor, Mahinda Amarawira, a declarat că Departamentul Agriculturii este pregătit să ridice interdicția asupra erbicidului glifosat, relatează colombopage.com.

    Antreprenorii agricoli au spus că, în timp ce glifosatul este interzis prin lege, pulberea și lichidul de glifosat de calitate scăzută sunt încă vândute ilegal la prețuri mari, iar glifosat în valoare de aproximativ 1,5 miliarde de rupii este importat ilegal în Sri Lanka în fiecare an.

    S-a constatat, de asemenea, că guvernul pierde o sumă mare de venituri în fiecare an din această cauză, iar daunele asupra mediului și sănătății cauzate de utilizarea glifosatului falsificat nu pot fi ignorate.

    Dr. Ajanta de Silva, director general al Departamentului Agriculturii, vorbind despre erbicid, a spus că glifosatul este principalul erbicid de uz general pentru culturile perene și a subliniat că fermierii din Sri Lanka care vor să  cultive porumb pe scară largă, nu pot avea culturi rentabile în condițiile interzicerii glifosatului.

    De cealaltă parte, companiile furnizoare de inputuri agricole au spus că sunt gata să înceapă să importe imediat glifosat dacă Ministerul Agriculturii din Sri Lanka ridică interdicția.

    Oficialii Ministerului Agriculturii prezenți recent la un forum agricol au fost unanimi în favoarea reabilitării glifosatului, despre care cred că este o modalitate eficientă și puternică de a controla buruienile, mai ales pentru a securiza randamentul unor culturi alimentare critice precum orezul și porumbul. Altfel, se preconizează că importurile de glifosat în Sri Lanka vor fi reluate în viitorul apropiat.


    Te-ar mai putea interesa

    Oierii – obligați să facă contracte de muncă ciobanilor pentru a mai primi subvenții APIA AgroReclamații. Fermier cu debit de 250.000 de lei, penalități de un milion de lei: ”Și dacă vindem toate utilajele, tot nu acoperim suma” Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! Ce fertilizant să folosim la transplantare răsaduri. Soluția vine de la Agrii Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare

    Ultimele știri

    Ministrul Agriculturii a anunțat ce ferme vor primi sprijin consistent începând cu anul 2028 Leafcalco – doze mici, efect mare: noul game changer din agricultură ANM – noi avertizări de vremea rea. Ploi, lapoviță și ninsoare până în Vinerea Mare Termen urgent: Fermierii mai au doar patru zile lucrătoare pentru subvenția de 1.500 euro Autorizare a insecticidului Irazu™ de la FMC, pentru utilizare în situații de urgență pentru combaterea celor mai periculoși dăunători din culturile de rapiță