• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Agricover ajută la relansarea producției autohtone de cartofi

    Adrian Radu -

    Zeci de fermieri si cercetători au fost prezenți la simpozionul „Ziua Verde a Cartofului,”, care s-a ținut anul acesta în Hălchiu, județul Brașov. Cea de-a 45 ediție a evenimentului s-a desfășurat sub egida Institutului Cartofului, Federației Naționale a Cartofului și a Clubului Fermierilor Români.

    La un an de la semnarea protocolului de colaborare cu Federația Națională ”Cartoful” din România privind susținerea temelor de interes major pentru fermierii producători de cartof din România și pentru lansarea unor proiecte care să sprijine dezvoltarea și extinderea unui Plan Național Strategic al Cartofului, Agricover prin Clubul Fermierilor Români a reușit să ofere suport fermierilor nu numai în materie de tehnologie agricolă, dar și know-how și soluții inovatoare de abordare a pieței.

    ”Un partener foarte important al Federației ”Cartoful” și al producătorilor de cartof din România este Agricover, care ne-a pus la dispoziție, în afară de input-uri, și surse de finanțare, foarte, foarte important, și expertiză în piața cerealelor, de exemplu, și în multe alte domenii legate strict de activitatea noastră. Este de apreciat faptul că se vine și cu know-how și se vine și cu o altă abordare a pieței. Fermierii noștri chiar apreciază acest lucru și cred că viitorul va demonstra că această colaborare este benefică,” a declarat Romulus Oprea, președintele Federației Naționale ”Cartoful” din România.

    Poziția reprezentanților Federației este susținută și de către fermieri care, în cadrul evenimentului și-au exprimat aprecierea pentru suportul oferit de Agricover producătorilor de cartofi.

    ”Agricover vine în ajutorul fermierilor cu multe produse, input-uri, îngrășăminte, pesticide. Sunt unii fermieri care au și finanțări de la Agricover. Condițiile sunt destul de avantajoase, sunt aproape de fermieri, este o firmă care are putere financiară,” a declarat Jozsef Szocs, administratorul fermei Bioplant, din județul Covasna.

    Cultura cartofului este una de care Agricover are grijă. Tehnologiile de producție din portofoliul companiei acoperă toată gamă de tratamente, biostimulatori și fertilizanți necesari asigurării profitului.

    În plus, prin Clubul Fermierilor, Agricover susține și promovează interesele fermierilor producători de cartof în fața autorităților, pentru ca acestea să înțeleagă cât mai bine ce se întâmplă în acest domeniu, cum se desfășoară activitatea și ce nevoi are acest sector pentru a se dezvolta. Portofoliul Agricover poate fi consultat pe site-ul www.agricover.ro.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Preț miei Paște 2026. Calculele oierilor pentru un kilogram de carne de miel de sărbătorile pascale Grup Șerban Holding a închis linia de trading de cereale și a disponibilizat 81 de angajați Banii pentru subvenția așteptată de fermieri – aprobați de Guvern! Plata în conturi, prin APIA! Val de furturi în ferme. Un tractor a fost furat de hoți chiar de pe câmp O fermă de păsări oferă spre vânzare îngrășământ de găină în cantități mari

    Ultimele știri

    Sistemul prin care fermierii vor primi motorină ieftină la pompă. Document MADR! Încă o lovitură pe piața agricolă! Rusia a interzis exporturile de îngrășăminte până pe 21 aprilie Subvenția de bază la APIA. Condiții, plată pe hectar în 2026 Tratament la pomi în martie, înainte de înflorire: produse, aplicare BC 323 – Hibridul de porumb de la Rodbun care-ți pune recolta la dublu