• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • INAZUMA® – soluția completă pentru combaterea dăunătorilor din cultura de rapiță

    agrointeligenta.ro -

    Deși este o cultură profitabilă și o bună premergătoare pentru cerealele de toamnă, rapița este si o cultura ”sensibilă” la condițiile climatice din toamnă drept pentru care mai este numită si regina culturilor de câmp.

    Pe lângă condițiile climatice din toamnă, bolile și dăunătorii constituie un alt grup de factori de risc care amenință această cultură, față de care trebuie acordată o atenție deosebită.

    Compania Corteva Agriscience vă pune la dispoziție soluția completă pentru controlul celor mai importanți dăunători ai acestei culturi – insecticidul INAZUMA®.

    Insecticidul Inazuma® este compus din două substantațe active:

    Ambele componente fac ca insecticidul INAZUMA® să ofere siguranța atât de mult dorită de cultivatorii de rapiță.

    Când vine vorba de controlul dăunatorilor din cultura de rapiță, precum Gândacul lucios al rapiţei (Meligethes aeneus), Gărgăriţa tulpinilor (Ceuthorhynchus spp.), Afide (Aphis spp.), Viespea rapiţei (Athalia rosae) și Puricele rapiţei (Psylliodes chrysocephala) INAZUMA® este solutia perfectă, fiind singura opțiune gata formulată la ora actuală ce are o acțiune și sistemică și de contact.

    Insecticidul INAZUMA® poate fi aplicat la rapiță, cu o cadență de 14 zile între tratamente și doze adaptate de 0,125-0,2kg/ha pentru Afide, Viespea rapiței și Puricele rapitei. Pentru Gărgărița tulpinilor și Gândacul lucios al rapiței dozele de aplicare sunt cuprinse între 0.15-0.2kg/ha funcție de presiunea de atac.

    Se recomandă ca tratamentul de primăvară, împotriva Gândacului lucios al rapiţei (Meligethes aeneus), Gărgăriţa tulpinilor (Ceuthorhynchus spp.), Afide (Aphis spp.), să fie făcut în perioada de instalare a dăunătorilor în cultură, în baza urmăririi atente a numărului de pupe dar nu mai târziu de stadiul fenologic: buton verde BBCH 51.

    Atenție: Nu se aplică în perioada înfloritului!!!

    Adrian Ionescu- Category Marketing Manager Fungicides & Insecticides România & Moldova



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    O fermă de păsări oferă spre vânzare îngrășământ de găină în cantități mari Fermierul Alexander Degianski a dat startul campaniei de semănat floarea-soarelui pe 17 martie Sancționați de Inspecția Muncii, fermierii rămân și fără subvențiile APIA Subvenții APIA 2026. Standardele obligatorii pentru plățile pe hectar și animale Fermierii cu terenuri incendiate mai pot încasa subvenții APIA. Cu o condiție!

    Ultimele știri

    Lege în Parlament: Contracte pentru achiziția produselor direct de la micii fermieri! Parteneriat pentru fermierii români: ANSVSA și APCPR își unesc forțele! Întârzierea culturilor – o problemă sau un semnal pentru a interveni de urgență în câmp? Subvenții APIA 2026 – plăți ANT. Cuantumul pentru crescătorii de bovine, calculat diferențiat Pachetul comercial de la FMC – tehnologie completă pentru culturile de cereale păioase, la un preț avantajos