• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Soiul de soia Cypress: avantaje economice și beneficii agronomice

    Adrian Radu -

    În România, soia se cultivă pe aproximativ 200.000 de hectare. Potențialul este mult mai mare. Dublu sau chiar triplu. Pe această previziune mizează și RWA Raiffeisen Agro România. Prezenți la cel de-al doilea eveniment public organizat pe platforma Forța Fermierilor Agroshow 2022, reprezentanții RWA au vorbit despre importanța culturii de soia în România și despre CYPRESS, unul dintre soiurile pe care le promovează.

    Cypress este un soi de maturitate 0, adică timpuriu, pentru zona noastră din sud-estul României este de cultivat pentru recoltare mai timpurie. Are capacitate de producție foarte bună, comparându-se cu soiurile din maturitatea 1, da. Și ne mulțumește acest soi pentru faptul că poate fi folosit în industria de producere a laptelui de soia, întrucât are hilul de culoare alb-gălbui, nu este hilul cafeniu, ca la celelalte soiuri, și asta îl face un produs căutat de industria de procesare”, a declarat George Pârvu, Director de Marketing RWA Raiffeisen Agro România.

    Cultura locală de soia are multe avantaje economice și de mediu. Ca și alte leguminoase, fixează azotul în sol datorită bacteriilor simbiotice care trăiesc în rădăcinile sale, ceea ce este benefic pentru următoarea cultură și reduce utilizarea îngrășămintelor cu azot și impactul acestora asupra mediului.

    Potrivit reprezentantului RWA, proiecțiile pentru cultura de soia indică un randament mediu de 2 tone la hectar în condițiile climatice actuale, chiar și fără irigare sau îngrășământ. Dacă luam în calcul prețurile actuale și nivelul redus al investiției la hectar, soia se dovedește a fi o cultură profitabilă chiar și pe timp de secetă.

    Toate soiurile de soia din portofoliul RWA Raiffesein România pot fi găsite pe site-ul www.raiffeisen-agro.ro.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Apele Române – replică dată lui Gigi Nețoiu: Ferma funcționa fără acte de reglementare, cu risc de inundații Cultivatorii de sfeclă de zahăr l-au convins pe Florin Barbu să accepte o nouă producție minimă pentru subvenția APIA APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți Ionică Sterp, APC: Taxele pe care un oier le plătește pentru pășune au ajuns la 1.700 de lei pe hectar Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă

    Ultimele știri

    Gata cu „proaspătă” din congelator: carnea „decongelată” va trebui etichetată clar la raft Ministrul Barbu, față în față cu oierii: bani pentru mieluțe, reguli la pășuni și medicii veterinari George Simion, AUR, anunț în premieră: ”Vrem Ministerul Agriculturii” Florin Barbu: plafonare automată la alimente dacă inflația trece de 5% Șeful ANSVSA: Nicio fermă din România nu este afectată de PPA; 24 de focare în gospodării și la mistreți