• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Marile sere trec la cultivarea soiurilor de legume care economisesc energie

    agrointeligenta.ro

    Soiuri de legume care economisesc energie – o tendință nouă pe piața semințelor de legume. Marile sere își calculează atent costurile de producție și sunt dispuse să aleagă genetică cu care pot avea cheltuieli mai reduse.

    La prețurile actuale pentru energia electrică, producătorii fac tot posibilul pentru ași eficientiza costurile. Companiile de semințe acordă și ele o atenție deosebită acestui lucru. În fiecare an, testează și multiplică multe soiuri de legume pentru spații protejate, iar uneori se ajunge la apariția unor soiuri care atrag brusc atenția generală din cauza contextului actual.

    Conform publicației FreshPlaza, un ardei gras a reușit recent să intre în atenția cultivatorilor. Ardeiul gras galben WLS 1225 al companiei Westland Seeds este o varietate care oferă noi oportunități cultivatorilor. Potrivit coproprietarului Westland Seeds, Ivan van Vleet, acest soi necesită mai puțină energie pentru a crește. Ardeii galbeni rezistenți la frig sunt deja cultivați în Olanda, Germania, Canada, Asia și Orientul Mijlociu.

    Majoritatea soiurilor de ardei gras nu răspund bine la scăderea temperaturii în seră. În acest caz, plantele devin slabe.

    „Bineînțeles, nu poți încă să crești acest soi la temperaturi de, să zicem, 11°C, dar nu are nevoie de atâta căldură ca alte soiuri. Fiecare grad pe care îl puteți coborî sub ceea ce este necesar în mod normal economisește o mulțime de bani. În plus, WLS 1225 este mai ușor de depozitat la temperaturi mai scăzute și se colorează mai repede”, explică Ivan van Vliet.

    Iwan vorbește despre WLS 1225 ca despre un soi de ardei cu toleranță la frig. „Ajută că este o cultură deschisă, înaltă, ceea ce face ca WLS 1225 să fie foarte prietenoasă cu forța de muncă. Cultivatorii care vor cultiva în spații mai reci vor putea să obțină în continuare o producție bună din plante robuste”, explică el.

    Iwan și restul echipei de multiplicare de la Westland Seeds spun că nu au „experimentat niciodată” o rezistență atât de remarcabilă la frig cu niciun alt soi. ”Este o preocupare în special pentru culturile din Asia, unde vremea poate fluctua rapid între cald și rece. Soiurile pentru acea piață trebuie să fie rezistente la acest fenomen”, a explicat producătorul de semințe.


    Te-ar mai putea interesa

    MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit APIA: 14.802 fermieri, la control. Verificări pe terenurile agricole și în adăposturile animalelor Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!”

    Ultimele știri

    ALERTĂ – Zborul MAXIM al dăunătorilor din culturile de porumb a fost atins ! Noul Guvern de la Kiev a reinstaurat Ministerul Agriculturii în Ucraina Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Familia Creițariu duce tradiția mai departe. Povestea de la Cuciulata, Brașov, pentru ”Campioni pe teren” Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces