• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Atenție la paraziții animalelor din fermă: Începe să apară rezistența la medicamente! Este mai ușor să previi decât să combați!

    agrointeligenta.ro

    Parazitozele generază pierderi economice majore crescătorilor de animale deoarece reduc productivitatea animalului infestat, depreciază calitatea blănii si pielii, organele și carne în care se constată prezența paraziților nu pot fi valorificate, apar cheltuielile pentru tratamentul medicamentos și convalesecența animalului bolnav.

    Soluții la îndemâna oricui

    ”Din păcate, utilizarea abuzivă și inadecvată a medicamentelor antiparazitare a condus la fenomene de rezistență la antihelminice la oi, capre, vaci, porci sau cai. Din acest motiv, în prezent rezultatul acestor tratamente nu este întotdeauna cel așteptat. Atunci când se suspectează cazuri clinice de rezistență la antihelmitice, acestea trebuie investigate prin teste de laborator, pentru determinarea unui alt medicament care să fie eficient” spune Irina-Iulia Bunescu, medic primar veterinar.
    În aceste condiții, specialiștii sunt de părere că atitudinea și cea mai eficientă pe care o pot adopta crescătorii de animale este prevenția. Aceasta este și tendința mondială: de a limita administrarea medicamentelor care sunt toxice și din ce în ce mai ineficiente dar totodată și de a reduce numărul îmbolnăvirilor cauzate de infestațiile parazitare. În această direcție, măsurile care se impun sunt ieftine și la îndemâna oricui. Astfel trebuie acordată o grijă deosebită în ceea ce privește igiena mediului și alimentatiei, combaterea vectorilor (muște, tânțari, rozătoare) prin dezinsecții și deratizări periodice, limitarea accesului în ferme a persoanelor neautorizate și a animalelor aparținând altor specii, popularea fermei cu animale sănătoase.

    Suplimente eficiente

    ”O măsură extrem de eficientă în controlul infestărilor cu paraziți este administrarea unor suplimente nutriționale care conțin anumite substanțe naturale cu rol în prevenirea bolilor parazitare. Aceste suplimente sunt foarte eficiente, nu sunt medicamente, deci produsele provenite de la animalul tratat pot fi consumate fără a fi necesar un timp de așteptare. De asemena, se pot achiziționa fără restricții, se administrează de către fermier și sunt foarte ieftine comparativ cu costurile aferente unui tratament medicamentos. Un produs excepțional cu rol în prevenirea parazitozelor este VITAMOLIX FLY CONTROL, pus la dispozitia dumneavoastra de catre SMD ANIMAL FOOD. Este un supliment nutrițional, cu o formulă special concepută pentru combaterea parazitozelor pentru care insectele sunt vectori la animalele de fermă. Îi invit pe crescătorii de animale să citească mai mult despre VITAMOLIX FLY CONTROL pe site-ul fainadepeste.ro, unde vori găsi și alte informații utile despre creșterea animalelor de fermă”, adaugă Irina-Iulia Bunescu.

    Te-ar mai putea interesa

    O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Cartofi dați vacilor după prăbușirea prețurilor. Fermier: „E sfâșietor să vezi că toată munca nu valorează nimic” Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat

    Ultimele știri

    Satul fără vaci. Mărturia unui antreprenor: „Au trebuit doar 20-30 de ani ca nimeni să nu mai crească animale” Protestul oierilor a fost aprobat! 5.000 de ciobani vin joi la București în fața ANSVSA și a Guvernului Republica Moldova a declarat stare de alertă energetică: dependența de motorina din România a creat blocaje Tánczos Barna: 4.000 de fermieri nu și-au primit integral subvențiile APIA. „Este o întârziere de nepermis” Vești bune pentru fermieri despre plata subvenției APIA la motorină