• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Piață a fermierilor, închisă de ANPC în urma sesizărilor primite de la clienți

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Piață unde vând fermierii, închisă de ANPC după ce au primit sesizări de la cumpărători, în mediul online. Controalele efectuate la producători au scos la iveală mai multe nereguli de depozitare, stare a produselor și condiții de păstrare în urma cărora comisarii au dispus aplicarea unor amenzi contravenţionale în valoare de 35.000 lei.

    Protecția Consumatorilor a anunțat că a oprit temporar funcţionarea pieţei volante amplasate pe platoul Academiei Militare din Capitală. Este vorba, mai exact de piața volantă din cartierul Cotroceni. Împreună cu piața a fost închis şi depozitul acesteia în urma unor controale realizate la aceste unităţi în cursul zilei de duminică, 2 octombrie.

    Verificările au fost determinate de aspecte sesizate de consumatori în mediul online, se precizează într-un comunicat al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, transmis marţi, 4 octombrie. Echipe ale Comisariatului pentru Protecţia Consumatorilor Municipiul Bucureşti (CPCMB) au realizat o amplă acţiune de control la piaţa volantă amplasată pe platoul Academiei Militare din Capitală, administrată de operatorul economic SC MCA Family Market SRL, şi la depozitul acesteia, punctul de lucru al operatorului economic SC Tradiţionalul Prod MCA SRL.

    ”În urma neregulilor constatate, comisarii au dispus aplicarea unor amenzi contravenţionale în valoare de 35.000 lei, oprirea definitivă de la comercializare şi retragerea din circuitul consumului uman a produselor alimentare cu deficienţe, oprirea temporară a prestării de servicii până la remedierea deficienţelor constatate şi închiderea temporară a unităţii pe o perioadă de până la 6 luni, pentru ambele locaţii”, precizează sursa citată.

    Ce au descoperit comisarii ANPC

    Comisarii care au efectuat controalele la depozit au găsit produse depozitate într-un spaţiu insalubru, cu pereţii încărcaţi cu praf, cu pânze de păianjeni şi gândaci şi produse alimentare vrac, proaspete, depozitate pentru a fi vândute în navete murdare din plastic şi în frigider cu rugină pe toată suprafaţa.

    De asemenea, produse alimentare congelate erau ambalate în pungi din plastic fără elemente de identificare, cu arsuri de congelare (depozitate în lăzi congelator, cu încărcătură masivă de gheaţă, iar alte produse alimentare erau ambalate în borcane fără etichetă şi depozitate în frigider nefuncţional, încărcat de rugină şi praf.

    Produse alimentare alterate

    În plus, echipele ANPC au descoperit depozitarea în vederea comercializării a unor produse alimentare cu aspect de produse alterate şi a unor băuturi alcoolice artizanale ambalate în bidoane din plastic şi damigene din sticlă, fără elemente de identificare, depozitate direct pe pavement.

    La piaţa volantă, erau comercializate produse alimentare similare cu cele aflate în depozit iar produsele din carne erau vândute la temperatura mediului ambiant. În vitrinele de prezentare a produselor alimentare au fost descoperite insecte iar agregatele frigorifice folosite aveau uşi glisante depreciate, neasigurându-se astfel etanşeitatea.

    Te-ar mai putea interesa

    Doctorand la USV Timișoara și primar la 28 de ani: Andrei Obreja vrea să schimbe administrația rurală „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar Fermier: Ofer apicultorilor 80 de lei/familia de albine pentru polenizarea culturii de floarea-soarelui

    Ultimele știri

    Traderii de cereale nu mai trimit nave în porturile din Ucraina. Ministru: Nu vă grăbiți să vindeți cerealele! ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară DNA lovește în conducerea a două instituții-cheie din agricultură. Directorii APIA și ANF, suspendați O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” „Am pierdut încrederea Comisiei Europene”. Exportul de ovine rămâne blocat. Tanczos Barna a cerut despăgubiri pentru fermieri