• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cu o recoltă slabă de porumb, zootehnia din Ungaria e salvată de importurile din Ucraina

    agrointeligenta.ro

    Recolta de porumb din Ungaria este atât de slabă încât țara vecină a început să importe masiv din Ucraina. Este o soluție salvatoare pentru zootehnia maghiară care utilizează cantități mari de porumb.

    Cultivatorii de porumb din Ungaria reclamă un an cu producții istoric de slabe. Seceta din acest an a fost atât de gravă încât țara vecină este obligată să importe porumb pentru a-și asigura consumul intern. Astfel, deja până acum, aproximativ un milion de tone de importuri de cereale au sosit din Ucraina. Crescătorii de animale spun că porumbul ucrainean este de bună calitate și mai ieftin decât porumbul autohton, relatează 24.hu.

    Recoltarea porumbului este încă în curs în Ungaria, dar producțiile sunt mici. În partea de est a țării, din cauza secetei, porumbul a rămas în urmă în dezvoltare și nu a produs nimic, așa că a fost deja recoltat în mijlocul verii. În nord-est, randamentul este scăzut, există câte un știulete pe plantă, dar aceștia sunt mici și nu au boabele maturizate. În vest și sud-vest, unde umiditatea solului era încă relativ favorabilă în prima jumătate a verii, recolta este mai bună.

    La acest moment, estimările privind producția națională de porumb din Ungaria sunt rezervate. Nu există o evaluare oficială, mai ales că fermierii sunt cu combinele în câmp, însă experții sunt descurajați de rezultatele din lanurile ce au fost culese până acum.

    Astfel, András Máhr, secretar general adjunct al Asociației Naționale a Producătorilor și Cooperativelor Agricole (MOSZ), estimează o recoltă de 2,8–3 milioane de tone.

    Zsófia Pótsa, Secretarul General al Asociației Maghiare a Procesatorilor, Producătorilor și Comercianților de Furaje (Asociația Grainelor) citează estimări între 2,8 și 3,6 milioane de tone.

    De la începutul anilor 2000, cel mai slab an pentur producțiile de porumb din Ungaria a fost în 2007, când abia s-au depășit 4 milioane de tone. Cel mai bun an pentru cultura de porumb din Ungaria a fost 2014 când s-au recoltat 9,3 milioane de tone. Randamentul mediu pentru cultura de proumb din Ungaria este în jur de 6-8 milioane de tone pe an, din care țara vecină face și exporturi, având un necesar de circa 4 milioane de tone de an.


    Te-ar mai putea interesa

    Rareș Bogdan: „Blocarea exporturilor de oi din România servește pe tavă Spaniei contracte uriașe” România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România?

    Ultimele știri

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Șeful ANSVSA merge la Bruxelles: ”Cerem ridicarea interdicției la exportul de oi și audit la fața locului” Decizie majoră în zootehnie: Vaccinarea în masă a ovinelor, pregătită să fie prezentată Comisiei Europene Oficial: Șefii DSVSA Arad, sub control judiciar într-un dosar DNA Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record