• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Guvernul a aprobat subvenția APIA la hectar care intră la plată de săptămâna viitoare

    agrointeligenta.ro

    Avansul APIA pentru anul 2022 a fost aprobat de Guvernul României. Ministerul Agriculturii a anunțat în mod oficial sumele care vor fi achitate beneficiarilor de subvenții agricole începând de duminică, 16 octombrie.

    Guvernul a aprobat în ședința Guvernului din data de 5 octombrie 2022 o Hotărâre privind stabilirea pentru anul 2022 a cuantumului per hectar al plăţii unice pe suprafaţă, al plăţii redistributive şi a intervalelor de suprafaţă pentru care se acordă aceasta, al plăţii pentru practici agricole benefice pentru climă şi mediu și al plăţii pentru tinerii fermieri.

    Prezentul act normativ aprobă acordarea în avans a plăților în cadrul schemelor de plăţi directe din sectorul vegetal, începând cu data de 16 octombrie 2022, într-un procent de maximum 70%. Peste 800.000 fermieri vor putea beneficia de aceste forme de sprijin.

    ”Am avut în vedere, încă de la preluarea mandatului de ministru, să solicit Comisiei Europene acordarea avansului din subvențiile la hectar într-un procent mai mare de 50%. Fermierii s-au confruntat cu un an agricol atipic, motiv pentru care am facut toate demersurile necesare, astfel încât să venim în sprijinul lor. Oficialii europeni au decis că statele membre pot plăti avansuri de până la 70 % în cazul plăților directe pentru anul de cerere 2022”, a afirmat ministrul Petre Daea.

    Cuantumurile pentru plățile directe în sectorul vegetal sunt:

    – schema de plată unică pe suprafaţă (96,2796 euro/ha),
    – plata redistributivă pentru intervalele între 1 ha și 5 ha, inclusiv (5 euro/ha) și peste 5 ha şi până la 30 ha, inclusiv (48,7184 euro/ha),
    – plata pentru înverzire (58,5308 euro/ha) și,
    – plata pentru tinerii fermieri (48,1398 euro/ha).

    Sumele necesare pentru aplicarea plăților directe în sectorul vegetal, ca forme de sprijin financiar aferente Fondului European de Garantare Agricolă, se asigură din prevederile bugetare aprobate Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale.

    Plata în avans se va acorda începând cu data de 16 octombrie 2022.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! APIA: 14.802 fermieri, la control. Verificări pe terenurile agricole și în adăposturile animalelor Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit

    Ultimele știri

    ALERTĂ – Zborul MAXIM al dăunătorilor din culturile de porumb a fost atins ! Noul Guvern de la Kiev a reinstaurat Ministerul Agriculturii în Ucraina Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Familia Creițariu duce tradiția mai departe. Povestea de la Cuciulata, Brașov, pentru ”Campioni pe teren” Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces