• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prețul grâului continuă să scadă pe piețele interne: Minimum de 139,95 de euro/tonă atins în Oltenia

    agrointeligenta.ro -

    Prețul grâului pentru panificație a atins un nou minimum pentru 2014, la finele săptămânii trecute.

    În timp ce fermieri precum cei din Argeș, Mehedinți sau Teleorman se luptă cu ploile să termine de recoltat, prețurile cerealelor continuă să scadă. Potrivit datelor oficiale furnizate de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, cel mai mic nivel din acest an a fost atins pe 30 iulie de grâul panificabil în Oltenia. La finele săptămânii trecute, pentru o tonă, agricultorii puteau spera să primească 139,95 de euro, adică 0,615 lei pentru un kilogram de boabe de cea mai bună calitate.

    În portul Constanța, pe 30 iulie, prețul practicat era de 231,11 dolari/tonă.

    Cel mai bun preț pentru grâu a fost raportat în Muntenia – 167,04 euro/tonă, în timp ce agricultorii din Vest vindeau cu 141,51 euro/tonă, tot un nivel minim pentru Banat.

    De cealaltă parte, pe 30 iulie, porumbul era la cea mai mare cotație din acest an, cu un preț mediu de 777,14 lei/tonă în Oltenia. Mai puțin se oferă în Banat – 653,85 lei/tonă și în Muntenia – 528,11 lei/tonă.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Oierii, în plin sezon al fătărilor în ferme. Ionică Nechifor, Moldoovis: Prețul mieilor de Paști va crește cu minim 7-10% Un fermier a cerut subvenții APIA pe terenuri deținute de Hidroelectrica Vocea Fermierilor. Sanda Grigoraș: Acordul Mercosur nu este progres, ci abandonarea agriculturii și zootehniei românești!

    Ultimele știri

    Fermierii sancționați de ITM au subvențiile APIA blocate. Ce se decizie s-a luat pentru ei la nivelul MADR Gerul lovește România! Cod galben pe o suprafață întinsă din țară Subvenții APIA 2026. Emil Dumitru, MADR: Plățile reluate din această săptămână!