• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • UE şi-a redus, încă o dată, estimările privind producţia de porumb din acest an

    agrointeligenta.ro -

    Sistemul MARS de monitorizare a culturilor agricole din UE şi-a redus, încă o dată, estimările privind randamentul recoltei de porumb din acest an afectată de secetă, transmite Reuters, preluat de Agerpres.

    Conform celor mai recent prognoze ale MARS, publicate luni seara, producţia medie de porumb la hectar în Uniunea Europeană ar urma să fie de 6,34 tone în acest an, în scădere faţă de 6,39 tone la hectar cât estima în luna septembrie. Această revizuire în jos, care vine după o reducere şi mai importantă anunţată luna trecută, face ca randamentul prognozat de MARS să fie cu 20% sub nivelul de anul trecut şi cu 19% sub media din ultimii cinci ani.

    De asemenea, randamentele prognozate la culturile de floarea soarelui şi soia au fost revizuite şi ele de MARS în scădere şi acum sunt prognozate să fie cu 16%, respectiv 18% mai mici decât mediile din ultimii cinci ani.

    „Pe măsură ce sezonul se apropie de sfârşit, impactul verii secetoase devine şi mai clar”, a informat MARS. Potrivit serviciului de monitorizare, ploile puternice care au căzut la sfârşitul verii au întârziat recoltatul porumbului într-o serie de sate membre din est, precum România şi Ungaria, fără a aduce beneficii culturilor care erau deja în faza de maturitate.

    În cazul României, MARS mizează în prezent pe o producţie medie de porumb de 3,94 tone le hectar, cea mai mică din UE, cu 33% sub cea de 5,90 tone la hectar înregistrată anul trecut şi cu 34% sub media din ultimii cinci ani.

    La floarea soarelui, MARS mizează în prezent, în cazul României, pe o producţie medie de 1,97 tone le hectar, cu 25% mai mică decât media din ultimii cinci ani.

    La soia boabe, producţia din România ar urma să fie în acest an de 1,77 tone la hectar, cu 27% mai mică decât media din ultimii cinci ani.

    În schimb, sistemul MARS de monitorizare a culturilor agricole din UE menţionează faptul că ploile răspândite au ajutat la însămânţarea cerealelor de iarnă precum grâul, prin refacere umezelii solului.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Subvenții APIA 2026. Standardele obligatorii pentru plățile pe hectar și animale Preț miei Paște 2026. Calculele oierilor pentru un kilogram de carne de miel de sărbătorile pascale Fermierul Alexander Degianski a dat startul campaniei de semănat floarea-soarelui pe 17 martie Banii pentru subvenția așteptată de fermieri – aprobați de Guvern! Plata în conturi, prin APIA! Grup Șerban Holding a închis linia de trading de cereale și a disponibilizat 81 de angajați

    Ultimele știri

    Lege în Parlament: Contracte pentru achiziția produselor direct de la micii fermieri! Parteneriat pentru fermierii români: ANSVSA și APCPR își unesc forțele! Întârzierea culturilor – o problemă sau un semnal pentru a interveni de urgență în câmp? Subvenții APIA 2026 – plăți ANT. Cuantumul pentru crescătorii de bovine, calculat diferențiat Pachetul comercial de la FMC – tehnologie completă pentru culturile de cereale păioase, la un preț avantajos