• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • INS: Exporturile de cereale din România au crescut cu aproape 75% față de anul trecut

    Angelica Lefter -

    Creștere mare a exporturilor de cereale din România. Numai în primele 7 luni din 2022, valoarea exporturilor de cereale și preparate pe bază de cereale a depășit 3 miliarde de euro.

    Potrivit Institutului Național de Statistică (INS), cele mai mari cantități de cereale s-au exportat în luna martie. Țara noastră a și importat produse din aceeași categorie, în valoare de 940 de milioane de euro.

    Creștere de 74,8% a exporturilor de cereale

    România a exportat, în primele 7 luni ale acestui an, cereale şi preparate pe bază de cereale în sumă de aproximativ 3,126 miliarde euro, în creștere cu 74,8% comparativ cu perioada similară din 2021, arată Institutul Naţional de Statistică (INS).

    Potrivit datelor centralizate de INS și preluate de Agerpres, cele mai mari exporturi au fost înregistrate în martie şi s-au cifrat la 620,4 milioane lei.

    Totodată, în perioada ianuarie-iulie 2022, România a importat cereale şi preparate pe bază de cereale de 940 de milioane euro (+15,5%).

    Excedentul comercial pe această secţiune de produse s-a situat astfel în primele 7 luni din anul 2022 la aproape 2,186 miliarde euro, potrivit informării INS.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină” Vremea de Florii şi Paşti 2026. Prognoza meteo pentru perioada sărbătorilor pascale Guvernul a aprobat noile reguli pentru subvențiile APIA. Principalele modificări Cătălin Grigoriu, Moldova Farming Agricultură, răstoarnă masa în distribuția de inputuri: “Vom acorda discountul pentru fermieri încă de la facturare!”

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: Cota de vânătoare pentru urși – dublată! Despăgubiri urgente și garduri electrice pentru fermieri Veste bună pentru fermierii care au stocat cereale. Prețurile ar putea crește în perioada următoare Crescătorii de porci din România – pregătiți să exporte în China! Mesajul președintelui APCPR Congresul Fermierilor Olteni – Ediția a II-a va avea loc vineri la Drăgășani Atevior Pro Pack, de la FMC, soluția completă pentru buruienile graminee și cu frunză lată din lanurile de cereale