• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Polonia plătește anul acesta subvenții pentru 1,265 de milioane de fermieri. Suma în conturi: 3,56 miliarde de euro

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Polonia are un număr de 1,265 de milioane de fermieri beneficiari de subvenții europene. Suma totală ce va fi achitată la finalul campaniei 2022 se va ridica la 3,56 de miliarde de euro.

    La fel ca și fermierii români, cei din Polonia încasează în această perioadă prima tranșă din subvențiile agricole achitate de Agenția pentru Restructurare și Modernizare a Agriculturii (ARiMR) din această țară.

    Potrivit, farmer.pl, fermierii polonezi au primit, până la data de 26 octombrie, peste 6,3 miliarde de zloți polonezi, echivalentul a 1,323 de miliarde de euro, avansuri din plăți directe și plăți pe suprafață din Planul de Dezvoltare Rurală (PDR) pentru anul 2022. Banii au intrat deja în conturile fermierilor – a informat Agenția pentru Restructurare și Modernizare a Agriculturii (ARiMR).

    Agenția poloneză plătește avansuri din data de 17 octombrie până la sfârșitul lunii noiembrie a acestui an, în timp ce pe 1 decembrie va începe transferul sumelor rămase de plăți pentru anul 2022.

    Plățile în avans pot fi efectuate după controale administrative și la fața locului, iar cerința de a înceta controlul rezultă din reglementările UE, reamintesc reprezentanții Agenției de plăți poloneze.

    În campania din acest an, 1,265 de milioane de fermieri au solicitat plăți directe. Fondul de fonduri în acest scop este de aproximativ 16,96 miliarde de zloți polonezi, adică 3,56 miliarde de euro.

    Peste 623.000 de fermieri polonezi și-au primit avansul din subvenții

    Până la data de 26 octombrie anul acesta, avansurile fuseseră primite de peste 623.000 de mii beneficiari, în sumă de aproximativ 5,3 miliarde zloți polonezi (1,12 miliarde de euro).

    La plățile pe suprafață din PDR 2014-2020 s-au plătit banii pentru 475 de mii de oameni pentru o sumă de peste 920 milioane zloți polonezi (aproximativ 194 de milioane euro)

    Agenția pentru Restructurare și Modernizare a Agriculturii (ARiMR) subliniază că din 2019, fermierii polonezi primesc avansuri la cel mai înalt nivel permis în Uniunea Europeană.

    În cazul plăților directe, acestea se ridică la 70%, iar în cazul plăților pe suprafață – 85%, suprataxe datorate.

    Banii pot fi virați numai în conturile indicate de fermieri în cererile de înscriere în evidența producătorilor. Daca numărul de cont este inactiv, banii vor fi returnati Agentiei, după cum a transmis într-un comunicat.


    Te-ar mai putea interesa

    Carrefour România introduce reduceri pe termen nelimitat: sute de produse cu discounturi progresive Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Speranță pentru micii fermieri din Bucovina: noi procesatori s-au arătat interesați să le preia laptele Unul dintre cei mai mari furnizori din UE vrea să oprească exporturile de purcei Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi

    Ultimele știri

    Legea pentru vânarea urșilor, declarată constituțională. Ministrul Tanczos Barna a reacționat! Președintele României a promulgat legea subvenției de 15 euro pe familia de albine! Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Cum economisesc fermierii bani la motorină și îngrășăminte: strategia Agricover Commodities Consiliul Concurenței: România are cel mai scăzut randament de lapte pe cap de animal din UE!