• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Premierul Nicolae Ciucă a anunțat la Indagra noile ajutoare pentru fermieri

    agrointeligenta.ro -

    Noi ajutoare vor fi acordate fermierilor din România, a reieșit din discuțiile pe care premierul Nicolae Ciucă le-a avut la Târgul Indagra cu mai mulți vizitatori care activează în sectorul agricol.

    Premierul Nicolae Ciucă a vitat sâmbătă, 29 octombrie, Târgul Indagra unde a stat de vorbă cu mai fermieri și nu numai. Șeful Guvernul a răspuns întrebărilor cetățenilor și a apreciat unele propuneri venite din partea acestora. Mai mult, Ciucă a menționat că în perioada următoare vor fi acordate noi ajutoare pentru fermieri, între care despăgubiri pentru agricultorii afectați de seceta acestui an și un sprijin direcționat către crescătorii de vaci de lapte.

    În urma vizitei făcute la Indagra, șeful Guvernului a publicat pe pagina de Facebook un video în care sunt surprinse mai multe dialoguri scurte avute cu participanții de la târg, dar și imagini din turul expoziției, tur pe care Nicolae Ciucă l-a făcut alături de noi cunoscuți fermieri din România: Dumitru Andreșoi, președintele Asociației Crescătorilor de Ovine Dacia Hunedoara, și Iancu Polifronie, președintele Asociației Crescătorilor de Ovine Dobrogea, ambele organizații afiliate Asociației Forța Fermierilor.

    ”Am participat la cel mai important eveniment agricol din România, Indagra. De această dată am renunțat la întâlnirile oficiale și am mers între oameni pentru a discuta și a lua seamă la problemele cu care se confruntă în activitatea lor.

    Am întâlnit mulți fermieri, oameni pasionați de agricultură, oameni cu afaceri în domeniu, și m-am bucurat de deschiderea lor și de dialogul normal, de la om la om.

    Pentru noi, securitatea alimentară și cea energetică sunt prioritare în perioada ce urmează. Avem mai multe scheme de ajutor pentru fermieri și sunt în discuție altele, pentru cei afectați de secetă, dar și pentru a veni în sprijinul crescătorilor de vaci de lapte”, a declarat Nicolae Ciucă despre vizita pe care a făcut-o la Indagra.

    De subliniat că participarea președintelui PNL Nicolae Ciucă la târgul de agricultură nu a fost anunțată oficial de către biroul de presă al Guvernului, nici nu a figurat în agenda oficială a premierului, semn că acesta și-a dorit să aibă experiența unui vizitator al
    Târgului Indagra și să intre în dialog direct cu oamenii.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fermă gigant de găini ouătoare. Investiție de peste 80 milioane de euro pentru sectorul ouălor Legumicultorul Mihai Chesnoiu a rămas cu 60.000 de salate nevândute: ”Cea de import este bună la 100 de grame, a noastră nu este”  Uniunea Oierilor, înființată oficial: ”Toți crescătorii de ovine sunt invitați să se alăture organizației și să devină membri activi”

    Ultimele știri

    Matei Titianu a fost validat de APA Brăila pentru funcția de președinte al LAPAR. Alegerile, pe 16 februarie Despăgubiri fermieri 2026: plată de 2.000 euro/ha – condiții, termene, documente necesare (document) Calendar fonduri europene pentru fermieri în 2026: sesiuni de depunere, bani disponibili