• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adrian Chesnoiu – mesaj important despre sumele alocate pentru sprijinirea fermierilor

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Ne vom asigura că și anul viitor bugetul Agriculturii va fi unul consistent, iar toți banii vor fi utilizați pentru susținerea fermierilor români și a produselor românești, a anunțat fostul ministru al Agriculturii, deputatul Adrian Chesnoiu, în prezent Membru al Comisiei de agricultură din Camera Deputaților.

    Adrian Chesnoiu a făcut un anunț important despre bugetul de care Agricultura, ca sector, va beneficia în anul următor. ”Ne vom asigura că și anul acesta bugetul Agriculturii va fi unul consistent, iar toți banii vor fi utilizați pentru susținerea fermierilor români și a produselor românești”, a precizat Adrian Chesnoiu pe pagina sa de Facebook.

    Fostul șef de la MADR a subliniat că ”anul 2022 a fost pentru agricultură românească un an greu încercat, dar totodată unul de reviriment, în care multe din programele de succes pentru susținerea fermierilor noștri privind subvențiile sau ajutoarele de stat, fuseseră blocate, dar odată cu intrarea noastră la guvernare au fost repuse în mișcare”.

    ”Luăm în continuare toate măsurile corecte pentru a aduce pe masă românilor hrană sănătoasă, de calitate, la prețuri rezonabile și să susținem investițiile pentru o agricultură sustenabilă”, a spus deputatul Adrian Chesnoiu.

    ”Susțin și pentru 2023 necesitatea unui buget care să permită continuarea lucrurilor bune făcute până acum, a programelor de succes, sprijinirea fermierilor români în vederea capitalizării, precum şi retehnologizarea şi automatizarea industriei alimentare. O prioritate trebuie să rămână absorbția fondurilor europene și dezvoltarea investițiilor în tehnologia de procesare! Noi trebuie să asigurăm complementaritatea între cele două zone. Vedem ce nu se poate finanţa din fonduri europene, și imediat trebuie să venim cu sprijin din bugetul naţional. Doar în felul acesta întrepătrunderea între ele va naşte progres. Doar Împreună putem fi mult mai buni!”, a mai spus Chesnoiu.

    De precizat că bugetul național pe anul 2023 va face obiectul unei legi ce va fi elaborată de Guvern și trimisă în Parlament pentru dezbatere și aprobare. Se așteaptă la proiectul de act legislativ să fie votat și promulgat de Președintele României până la finele acestui an pentru ca sumele alocate să poată fi disponibile imediat din luna ianuarie.


    Te-ar mai putea interesa

    Holding de ferme – achiziție de 50 de tractoare, semănători și cultivatoare. Factura: 5,2 milioane de euro Fermierii cu terenuri incendiate mai pot încasa subvenții APIA. Cu o condiție! Subvenții APIA 2026 – perioadele în care se fac controale în ferme APIA poate începe plata subvenției pe motorină. Cantitățile aprobate au fost publicat în Monitorul Oficial Preț miei Paște 2026. Calculele oierilor pentru un kilogram de carne de miel de sărbătorile pascale

    Ultimele știri

    Sistemul prin care fermierii vor primi motorină ieftină la pompă. Document MADR! Încă o lovitură pe piața agricolă! Rusia a interzis exporturile de îngrășăminte până pe 21 aprilie Subvenția de bază la APIA. Condiții, plată pe hectar în 2026 Tratament la pomi în martie, înainte de înflorire: produse, aplicare BC 323 – Hibridul de porumb de la Rodbun care-ți pune recolta la dublu