• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • INS a publicat datele pe septembrie privind numărul de animale sacrificate în abatoare

    Angelica Lefter -

    Institutul Național de Statistică (INS) a făcut publice datele legate de sacrificările de animale și păsări și producția de carne în luna septembrie 2022.

    Astfel, potrivit datelor comunicate miercuri – 9 noiembrie, în luna septembrie 2022, faţă de luna august 2022, numărul sacrificărilor a crescut la bovine și la ovine și caprine, iar la porcine și la păsări a scăzut.  Greutatea în carcasă a crescut la bovine și a scăzut la porcine, la ovine și caprine și la păsări.

    INS: Sacrificările de animale şi păsări

    În comparație cu luna septembrie 2021, numărul sacrificărilor și greutatea în carcasă au crescut la păsări, iar la bovine, la porcine și la ovine și caprine au scăzut.

    INS: Greutatea medie în carcasă la animalele şi păsările sacrificate

    INS precizează că greutatea medie în carcasă reprezintă raportul dintre greutatea în carcasă totală şi numărul de animale sau păsări sacrificate.

    INS: Evoluţia greutăţii în carcasă a animalelor şi a păsărilor sacrificate, în perioada septembrie 2021 – septembrie 2022



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Subvenții APIA pe pășune 2026 – acte necesare. Cine are dreptul la plata pe hectar – crescătorul sau asociația? Banii pentru subvenția așteptată de fermieri – aprobați de Guvern! Plata în conturi, prin APIA! Ziua decisivă din disputa de 428 de milioane de lei pentru lucrările de irigații din Olt și Teleorman Răcire bruscă a vremii. Șefa ANM anunță ploi, lapoviță și ninsori începând de joi Anunț urgent al șefei APIA despre subvențiile pe hectar și animale!

    Ultimele știri

    Incendiu devastator: 49 de animale au ars de vii într-un adăpost Șeful ANSVSA vrea să transforme PTF Racovăț într-un model pentru eficiența controlului vamal Nicosorian, firma care a preluat terenurile Agromec Vișina, în mijlocul unor controale privind contractele din irigații Fermierul Alexander Degianski a dat startul campaniei de semănat floarea-soarelui pe 17 martie Prognoza meteo – aprilie 2026. Temperaturi și regimul pluviometric anunțat de ANM