• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Daniel Buda, europarlamentar: Procedurile privind obținerea indicațiilor geografice trebuie simplificate!

    agrointeligenta.ro

    Procedurile privind obținerea indicațiilor geografice de către grupurile de producători trebuie simplificate, consideră europarlamentarul român Daniel Buda, vicepreședinte al Comisiei de agricultură din Parlamentul European.

    ”Indicațiile geografice ale Uniunii Europene pentru vin, băuturi spirtoase și produse agricole și sistemele din domeniul calității produselor agricole au reprezentat un punct principal pe ordinea de zi a Comisiei pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală din această după-amiază”, a declarat eurodeputatul român.

    Daniel Buda a precizat că ”este important să discutăm despre ceea ce înseamnă protejarea indicațiilor geografice, pentru că până la urmă indicațiile geografice reprezintă cartea de vizită pentru fiecare produs care se bucură de această protecție din partea structurilor europene”.

    ”Mă alătur și eu colegilor care au spus foarte clar să lăsăm lucrurile bune așa cum sunt ele, dacă funcționează. În același timp vedem și o dinamică a lucrurilor pe care trebuie să o evaluăm și să vedem unde se impune să intervenim, astfel încât lucrurile să fie mai fluide. Am avut discuții cu foarte mulți fermieri sau reprezentanți ai grupurilor de producători în România și am întrebat de ce totuși în țara mea, nu sunt mai multe indicații geografice puse pe masă, care sunt motivele pentru acest lucru? Ei mi-au reclamat procedurile destul de complicate, iar eu cred că aici trebuie să ne concentrăm foarte mult pe ceea ce înseamnă simplificarea procedurilor astfel încât să oferim posibilitatea fermierilor iar grupurile de producători să-și promoveze produsele și să le poată vinde, cunoscut fiind faptul că foarte mulți consumatori deja au o cultură a produselor pe care ei le cumpără și în același timp să punem accentul și pe ceea ce înseamnă prevenirea unor falsuri sau evitarea unor suprapuneri de manieră înșelătoare pentru consumatori”, a declarat Daniel Buda.

    Europarlamentarul a precizat că ar menține mai departe această competență privind indicațiile geografice la nivelul DG AGRI. ”Nu să o transferăm în altă parte la EU IPO de exemplu, deoarece cred că DG AGRI este mult mai ancorată în ceea ce înseamnă politicile de promovare a produselor agricole și cred că acest lucru până acum a funcționat și e important să rămână așa”, a concluzionat Daniel Buda.

    Te-ar mai putea interesa

    Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele” Serviciile pentru care micii crescători de vaci, oi, capre și porci nu trebuie să plătească la medicul veterinar Preț teren agricol în Germania. Un hectar de pământ se apropie de 100.000 de euro Un fermier a fost obligat să își distrugă livada după ce a oferit fructe gratuit Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat”

    Ultimele știri

    Plan masiv de intervenție în ferme! Peste 355.000 de oi și capre, vizate de controalele ANSVSA Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii. Grâul și porumbul – pe creștere, rapița și floarea-soarelui se depreciază Fermierii – subvenție de 50% din costul asigurărilor. Noile condiții pentru culturi și animale prin DR-31 Agro Fest Connect 2026. Fermierii, companiile și specialiștii din agribusiness se întâlnesc în câmp la Rediu, pe 2 septembrie! Semnal de alarmă: Micii fermieri care au solarii de lemn nu pot accesa cei 50.000 de euro/fermă de la 1 septembrie