• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce a pățit un tânăr fermier care și-a lăsat oile pe pășune peste noapte

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ce a pățit un tânăr fermier care și-a lăsat oile pe pășune peste noapte! Pagubă pentru un tânăr crescător de oi care și-a lăsat animalele peste noapte pe pășune. Fermierul s-a trezit fără aproape întreg efectivul când a mers dimineață să verifice ce fac animalele.

    Furturile de animale din stâne par că se înmulțesc în ultima perioadă. După ce în mediul online a fost făcut public cazul omului de afaceri, Gigi Becali, căruia i-au fost furate mai multe animale de rasă, un alt furt a intrat acum în atenția polițiștilor.

    Este vorba despre un tânăr fermier  în vârstă de 34 de ani din județul Prahova care s-a trezit că peste noapte i-au fost sustrase de pe pășune 180 de oi, adică aproape tot efectivul având în vedere că în turma acestuia au mai rămas doar 28 de animale.

    Hoții au acționat pe timp de noapte

    Crescătorul de animale din Târgșoru Vechi, județul Prahova a lăsat animalele peste noapte pe pășune, care era închisă cu gard. Miercuri dimineața, 9 noiembrie, când a mers să verifice oile acesta a constatat că lipsesc 180 de animale și a alarmat imediat Poliția. Fermierul și amintește că marți seara, când a mers să închidă animalele, totul părea în regulă și nici prin gând nu i-a trecut că este ultima dată când le vede.

    Animalele rămăseseră nesupravegheate iar țarcul care închidea pășunea unde se aflau oile este situat în câmp și locul este greu de supravegheat. Are și câini, care, spun câțiva localnici, ar fi lătrat în toiul nopții, dar nimeni nu s-a dus să vadă de ce.

    Polițiștii au verificat prima dată dacă reclamantul nu minte

    Polițiștii chemați la fața locului l-au chestionat prima dată pe reclamant, stăpânul oilor, ca să se asigure că acesta nu minte și a făcut altceva cu animalele. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Prahova, în cursul dimineții de miercuri polițiștii din cadrul Secției de poliție rurală Blejoi au fost sesizați de către un bărbat în vârstă de 34 de ani din comuna Târgșoru Vechi despre faptul că i-au fost sustrase 180 de oi, de pe un teren din comună.

    În baza sesizării, polițiștii deplasați la fața locului au constatat că cele sesizate se confirmă. În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat și se efectuează cercetări în vederea identificării autorilor și tragerii la răspunderea penală a acestora.

    Acum, polițiștii încearcă să afle ce s-a întâmplat. Vor viziona și imaginile surprinse de camerele de supraveghere din sat și îi vor lua la întrebări și pe alti proprietari de animale, în speranța că astfel ar putea da de urma hoților și a turmei de oi.

    În ciuda faptului că în apropierea terenului de unde au fost furate oilor erau niște muncitori, nimeni nu a auzit nimic.

    Te-ar mai putea interesa

    Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar! O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei

    Ultimele știri

    Strategia pentru conservarea biodiversității, aprobată: 25% din banii de subvenții, pe scheme ecologice Încep controale la fântâni! Decizie pentru depistarea consumului abuziv de apă Cartofi dați vacilor după prăbușirea prețurilor. Fermier: „E sfâșietor să vezi că toată munca nu valorează nimic” Traderii de cereale nu mai trimit nave în porturile din Ucraina. Ministru: Nu vă grăbiți să vindeți cerealele! ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară