• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • S-a trezit cu tractorul confiscat și cu o amendă de 10.000 de lei!

    agrointeligenta.ro

    Tractor confiscat și o amendă aplicată în valoare de 10.000 de lei. Este ”pățania” unui bărbat care a rămas fără utilajul agricol și va avea de plătit circa 2.000 de euro sancțiune după ce polițiștii locali au constatat că acesta a abandonat gunoaie pe domeniul public.

    Un bărbat din județul Constanța a rămas fără tractor și remorcă și a primit și o amendă de 10.000 de lei după după ce a abandonat gunoaie pe domeniul public, potrivit agenției de presă Rador.

    Polițiștii locali au surprins în joi trafic conducătorul unui tractor care transporta deșeuri într-o remorcă și se deplasa pe un alt traseu decât cel care duce spre depozitele autorizat de la Ovidiu sau Schitu. Acestea au fost abandonate pe un teren viran.

    Persoana în cauză a fost sancționată cu amendă de 10.000 de lei, în conformitate cu prevederile OUG nr. 92/2021, Art. 20, alin. 3, privind regimul deșeurilor. Totodată a fost dispusă măsura complementară de confiscare a bunului folosit la săvârșirea contravenției.

    Depozitarea ori abandonarea necorespunzătoare a deșeurilor de orice fel poate produce consecințe destul de grave asupra mediului înconjurător.

    Poliția Locală face apel către cetățeni să sesizeze cazurile în care deșeurile sunt abandonate pe domneniul public, fiind utile orice informații care pot conduce la depistarea celor care încalcă legea în acest fel.

    Te-ar mai putea interesa

    Un fermier a fost obligat să își distrugă livada după ce a oferit fructe gratuit Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” DNA: Cristina Trăilă, urmărită penal. Miza: schimbarea șefului DSVSA Vaslui și despăgubiri de 3 milioane de euro Serviciile pentru care micii crescători de vaci, oi, capre și porci nu trebuie să plătească la medicul veterinar ANSVSA a ieșit în stradă cu Poliția și Jandarmeria. Transporturi ilegale de animale, descoperite la controale

    Ultimele știri

    Plan masiv de intervenție în ferme! Peste 355.000 de oi și capre, vizate de controalele ANSVSA Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii. Grâul și porumbul – pe creștere, rapița și floarea-soarelui se depreciază Fermierii – subvenție de 50% din costul asigurărilor. Noile condiții pentru culturi și animale prin DR-31 Agro Fest Connect 2026. Fermierii, companiile și specialiștii din agribusiness se întâlnesc în câmp la Rediu, pe 2 septembrie! Semnal de alarmă: Micii fermieri care au solarii de lemn nu pot accesa cei 50.000 de euro/fermă de la 1 septembrie