• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Acordul privind exportul cerealelor din Ucraina a fost prelungit cu 120 de zile

    Oana Timar -

    Acordul privind exportul de cereale din Ucraina la Marea Neagră a fost prelungit cu 120 de zile. Decizia a fost luată la Istanbul, iar garanții inițiativei ”coridorul cerealelor” au rămas Organizația Națiunilor Unite (ONU) și Turcia.

    Ministerul Infrastructurii din Ucraina a anunțat astăzi, joi, 17 noiembrie, că inițiativa pentru transportul în siguranță a produselor agricole peste Marea Neagră a fost prelungită cu încă 120 de zile.

    ”Astăzi, exporturile agricole ucrainene rămân un instrument eficient pentru contracararea crizei alimentare globale. De la 1 august, când a început „inițiativa cerealelor”, și până astăzi, Ucraina a exportat peste 11 milioane de tone de produse agricole în 38 de țări din întreaga lume. Aceasta este o cantitate semnificativă, dar nu suficientă. Piața mondială nu poate înlocui produsele agricole ucrainene în viitorul apropiat. În același timp, este posibil să creștem cantitatea de hrană pentru întreaga lume”, a anunțat Oleksandr Kubrakov, ministrul Infrastructurii din Ucraina.

    Oficialul din Ucraina a mai declarat că s-a adresat partenerilor inițiativei cu o propunere de prelungire a acordului cu cel puțin 1 an și de a include portul Mykolaiv. La ambele solicitări încă se așteaptă un răspuns.

    „De asemenea, este important să se asigure funcționarea eficientă a Centrului Comun de Coordonare. Ei și-au înaintat propunerile pentru rezolvarea problemelor existente. Trebuie să folosim tot potențialul de export disponibil al porturilor noastre, astfel încât lumea să primească rapid cantitățile necesare de alimente”, adaugă Ministerul Infrastructurii.

    Ministerul Infrastructurii a menționat că de la 1 august, de când a început Inițiativa pentru cereale, și până astăzi, Ucraina a exportat peste 11 milioane de tone de produse agricole în 38 de țări din întreaga lume.


    Te-ar mai putea interesa

    Doliu în lumea legumicultorilor. O legendă a industriei semințelor s-a stins din viață Crescători de vaci sibieni, terorizați de ani de zile de o grupare care le fură animalele – seara trecută, hoții au intrat iar în ferme Mălaiul românesc produs de fermierul Vasile Balcan a început să fie comercializat în magazinele Carrefour

    Ultimele știri

    Subvențiile fermierilor ar putea bloca tot bugetul UE. Europarlamentarii bat cu pumnul în masă Șefa de la Mediu despre revolta fermierilor din Lungulețu: ”Trebuie să declare câtă apă iau şi să plătească nişte sume modice” Fermierii îi cer președintelui Nicușor Dan să obțină de la Comisia Europeană mai multe fonduri pentru agricultură