• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Guvernul a aprobat majorarea bugetului pentru subvenția fermierilor

    agrointeligenta.ro

    Guvernul României a aprobat suplimentarea bugetului Ministerului Agriculturii pentru plata ajutorului de minimis de 3.000 de euro la hectar. Agricultorii vor încasa sumele până la finalul acestui an, banii provenind de la bugetul de stat.

    Ministerul Agriculturii a transmis un comunicat de presă prin care anunță că în Şedinţa Guvernului de marți, 29 noiembrie, a fost aprobată Hotărârea privind modificarea art.8 din HG 147/2022 pentru aprobarea schemei ”Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a producției de usturoi, precum şi pentru stabilirea unor măsuri de verificare şi control ale acesteia în anul 2022”.

    Prin actul normativ aprobat astăzi se suplimentează cu suma de 3.800.000 lei (echivalentul a 750.000 euro), rezultând un total de 26.063.750 lei, (echivalentul a maximum 5.268.064 euro), pentru implementarea schemei de ajutor de minimis pentru cultivatorii de usturoiu care s-au înscris în programul de stat.

    ”Bugetul alocat inițial acestui Program, de 22.263.750 lei, (echivalentul a 4,5 milioane euro), asigura efectuarea plăților pentru 1.500 hectare. Având în vedere că suprafața de 1750 hectare solicitată la plată este mai mare cu 250 hectare decât cea estimată (1.500 ha), a fost necesară suplimentarea resurselor financiare cu suma de 3.800.000 lei, reprezentând echivalentul a 750.000 euro, astfel încât să se asigure plata întregii suprafețe eligibile plantată cu usturoi în cadrul programului”, se arată în comunicatul MADR.

    Programul ”Usturoiul” este în plină desfășurare, producătorii agricoli având termen până la finele acestei luni să depună sau să transmită către direcțiile agricole dovada valorificării producției de usturoi.

    Plata ajutorului de minimis pentru cultura de usturoi se ridică la 3.000 de euro la hectar și se achită fermierilor în lei, direct în conturi.

    După suplimentarea de astăzi a bugetului schemei, Ministerul Agriculturii va putea să achite integral sumele către toți beneficiarii eligibili care au depus în timp util documentele cerute de direcțiile agricole județene.


    Te-ar mai putea interesa

    ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă UPDATE: Focar de antrax confirmat în România la o bovină ce figurează cu vaccinări în ultimii doi ani Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală!

    Ultimele știri

    Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat E oficial: buget pentru compensarea fermierilor afectați de scumpiri și avans mai mare la subvenția APIA Șeful ANSVSA – apel către oieri: Opriți imediat comerțul clandestin de ovine și caprine! Riscăm blocarea totală a exporturilor! Peste 85% dintre companiile agricole vor acces la date despre piață, consum și inputuri – sondaj AGXecutive