• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Embargo în Est. ”Spasibo Putin!” – Finlandezii sunt în delir după ieftinirea masivă a brânzeturilor. Producătorii, aproape ruinați

    agrointeligenta.ro -

    Producătorii de brânzeturi in Finlanda sunt puternic afectați de embargoul impus de Rusia. De cealaltă parte, consumatorii sunt în delir: prețurile au scăzut la toate brânzeturile, ajungând ca un kilogram ditr-un sortiment foarte popular să coste mai puțin de 4 euro.

    Pentru a semnala ofertele speciale și ieftinirea mâncării de la raft, reprezentanții hypermarketurilor finlandeze au pus plăcuțe cu mesajul ”Spasibo Putin!” (Mulțumim, Putin!), spre bucuria clienților care se și pozează cu acestea și cu produsele cumpărate.

    Alături de restul statelor UE, Finlanda este afectată de interzicerea importurilor de produse alimentare europene în Rusia. Dacă pe termen scurt, primul efect pe piețele comunitare este reprezentat de scăderea prețurilor, în faza următoare sunt așteptate reduceri de personal de către companiile producătoare sau procesatoare.


    Te-ar mai putea interesa

    Arendele ADS la hectar – dublate, chiar triplate! Cătălin Tutilescu, directorul ADS: ”Contractele vechi le aducem la stadiul de contracte noi” Servicii gratuite pentru proprietari. Șeful ANCPI: Avem în derulare lucrări de cadastrare în 2.684 de localități Reacție în Parlament despre noul impozit pe solarii: ”Nu se vor opri până nu rămâne nimic de luat”

    Ultimele știri

    Fermieri, verificați conturile! Plățile care intră pe card săptămâna aceasta! Comisar european, răspuns pentru AAC privind folosirea neonicotinoidelor: ”România este un caz special, suntem deschiși să stăm de vorbă” Veste bună: Fermierii care au proiecte AFIR își pot compensa TVA-ul datorat la ANAF