• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Guvernul a adoptat suplimentarea bugetului pentru subvenția micilor fermieri

    agrointeligenta.ro

    A fost suplimentat bugetul destinat Programului de susținere a producţiei de legume în spaţii protejate pentru anul 2022.

    În Ședința Guvernului din 8 decembrie 2022 a fost aprobată Hotărârea ce modifică art. 8 din HG nr.148/2022 pentru aprobarea Programului de susţinere a producţiei de legume în spaţii protejate pentru anul 2022.

    Prin prezentul act normativ se suplimentează resursele financiare necesare achitării obligațiilor de plată către potențialii beneficiari ai schemei de ajutor de minimis înscriși în Program în ciclul II de producție cu 74.711.000 lei, de la 265.283.000 lei la 339.994.000 lei, reprezentând echivalentul a 68.721.000 euro.

    „Prin actul normativ aprobat astăzi suplimentăm bugetul alocat programului de susținere a producției de legume, venind în sprijinul fermierilor, astfel încât aceștia să poată produce în continuare pentru țară, să-și consolideze și să-și dezvolte fermele”, a declarat ministrul Petre Daea.

    Astfel, prin actul normativ aprobat astăzi se asigură efectuarea plăților pentru beneficiarii Programului din Ciclul II de producție, cu impact asupra continuării lucrărilor specifice în spații protejate pentru noile culturi.

    Pentru Ciclul II de producție, valoarea maximă a sprijinului financiar de ajutor de minimis/beneficiar este de 1.000 euro/cultură/1.000 mp.


    Te-ar mai putea interesa

    Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut” Fermierii din zona Moldovei au o nouă bază de cereale unde să își vândă recolta, cu plata la livrare! Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată! Șeful APIA – anunț pentru fermieri. Subvențiile care s-au plătit în această săptămână ,,Performanță” la cadastru gratuit. ANCPI se laudă că într-o lună a închis lucrări în 4 din cele 2.618 de UAT-uri

    Ultimele știri

    Susținem gustul autentic: ”De aici, de aproape. Din Banat” a ajuns la Timișoara! Val de focare de variolă ovină. Mișcarea animalelor, interzisă  APIA – anunț pentru fermieri: Program extins în weekend pentru depunerea cererilor pentru subvenții Alexandru Bociu, președintele ANSVSA, mesaj de Ziua Medicului Veterinar: ”Medicina veterinară reprezintă o vocație nobilă, dedicată neîncetat binelui comun” Ziua Bujorului, sărbătorită în Capitală cu evenimente, muzică, ateliere pentru copii și produse românești