• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dan Motreanu, europarlamentar: Rezoluție referitoare la stimularea dezvoltării zonelor rurale, votată la Strasbourg

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    O rezoluție referitoare la modalitățile de stimulare a dezvoltării zonelor rurale a fost votată, zilele acestea, la Strasbourg, unde au avut loc dezbateri intense în ceea ce privește viziunea pe termen lung privind satele din Uniunea Europeană.

    Anunțul a fost făcut de europarlamentarul român, Dan Motreanu, care evidențiază că votul a fost însoțit de o dezbatere la care a participat și în cadrul căreia a tras un semnal de alarmă în ceea ce privește adâncirea discrepanțelor dintre mediul rural și cel urban, amintind de factori precum declinul demografic sau riscul crescut de sărăcie.

    ”O viziune pe termen lung privind zonele rurale din UE. La Strasbourg, am participat la o dezbatere si am votat o rezoluție referitoare la modalitățile de stimulare a dezvoltării zonelor rurale. Deși zonele rurale joacă un rolul fundamental în asigurarea securității alimentare in Europa, am atras atenția asupra faptului ca în ultimii ani, decalajul și disparitățile între mediul rural și urban au crescut semnificativ. Zonele rurale se confruntă cu provocări precum: îmbătrânirea populației, declinul demografic, accesul redus la servicii publice esențiale, infrastructură precară, riscul crescut de sărăcie și cu potențialul redus de a face fata crizelor la care asistam in ultimii ani. Am transmis Comisiei Europene că, pentru a remedia aceste probleme, este absolut necesar să eficientizăm toate mecanismele UE destinate dezvoltării rurale și să stabilim totodată strategii clare de dezvoltare și alocări financiare integrate și adaptate caracteristicilor fiecărei zone rurale”, a menționat oficialul european.

    Europarlamentarul român, Dan Motreanu, a evidențiat că a făcut mai multe solicitări către Comisia Europeană în ceea ce privește o abordare integrată a finanțării pentru dezvoltarea zonelor rurale prin noua Politică Agricolă Comună, iar împreuna cu colegii din PPE au susținut dezvoltarea holistică și atractivă a zonelor rurale la toate nivelurile.

    ”Am solicitat astfel Comisiei Europene sa prezinte o abordare integrată a finanțării destinată dezvoltării zonelor rurale bazată pe o sinergie consolidată între Pilonul 2 PAC și fondurile de coeziune în vederea asigurării dezvoltării sustenabile a zonelor rurale care să garanteze locuitorilor acestora un nivel ridicat al calității vieții. Mai mult decât atât, in cadrul rezoluției care a fost adoptata astăzi, am susținut împreuna cu colegii din PPE dezvoltarea holistică și atractivă a zonelor rurale pentru toată lumea și la toate nivelurile:

    Te-ar mai putea interesa

    Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” Cartofi dați vacilor după prăbușirea prețurilor. Fermier: „E sfâșietor să vezi că toată munca nu valorează nimic” Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat Fermier: Ofer apicultorilor 80 de lei/familia de albine pentru polenizarea culturii de floarea-soarelui

    Ultimele știri

    Cine preia conducerea APIA – patru nume posibile, pe lista ministrului Tanczos Barna Uruguay – nou record la exportul de bovine vii: 171.180 de capete în primele șase luni ale anului Prognoza meteo pe august: temperaturile cresc, ploile rămân deficitare în prima parte a lunii Un mare trader își suspendă activitatea în Ucraina: ”Prezintă riscuri extrem de mari pentru viața angajaților companiei” Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă