• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • TVA la pâine rămâne 9%, indiferent de discuțiile cu FMI

    agrointeligenta.ro

    Producătorii de pâine și produse de panificație răsuflă ușurați. Ministrul agriculturii Daniel Constantin a anunțat oficial că indiferent de discuțiile pe care Guvernul le va avea cu FMI în perioada următoare, TVA-ul în acest sector economic va rămane redus la 9%.

    „Există un angajament al ministerelor și în primul rând al premierului de a nu reveni la TVA 24% la pâine, indiferent de discuțiile care vor avea loc în perioada următoare cu FMI. TVA la pâine și pe lanțul de producție va rămâne la 9%. Eu sper că vom obține rezultate bune și vom putea extinde această măsură absolut necesară. Se fac analize pe lapte, carne și pe legume și fructe, acestea sunt principalele domenii vizate”, a spus ministrul Agriculturii.

    Vicepremierul Daniel Constantin a precizat că în septembrie vor fi anunțate efectele reducerii TVA la pâine la 9%, după un an de la intrarea în vigoare a acestei măsuri.

    Foto: incomod-ph.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Grup Șerban Holding a închis linia de trading de cereale și a disponibilizat 81 de angajați Veste bună pentru crescătorii de vaci de lapte. Un mare procesator își extinde fabrica Sistemul prin care fermierii vor primi motorină ieftină la pompă. Document MADR! O fermă de 1.500 ha este scoasă la vânzare pentru 5,8 milioane de euro: ”Este o mega-proprietate” Bugetul pe anul 2026, publicat în Monitorul Oficial. Pașii următori pentru plata ANT

    Ultimele știri

    Veste uriașă pentru ciobani, înainte de Paște. Export de carcasă de ovine – în SUA Guvernul ”a mușcat” din nou din subvenția APIA pe motorină. Banii, în conturi de azi, dar nu toți Producțiile de top de la Maxagro, din Timiș, se obțin cu produse ADAMA Criza ouălor din Germania se agravează chiar înainte de Paștele catolic Rusia întrerupe internetul mobil pentru fermierii aflați în timpul campaniei de primăvară