• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Valeriu Tabără, președinte ASAS: Nu cred că din 2027 se vor mai acorda subvenții pe suprafață

    Roxana Dobre -

    Subvențiile pe suprafață care se acordă în prezent prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) vor dispărea din 2027, a opinat președintele Academiei de Științe Agricole și Silvice ”Gheorghe Ionescu-Șișești” (ASAS), prof. univ. emerit dr. ing. dr. h. c. Valeriu Tabără.

    Invitat în cadrul emisiunii Agrostrategia de luni, 19 decembrie, președintele ASAS a fot întrebat dacă crede că subvențiile agricole vor mai fi acordate și după 2027.

    ”Eu cred că nu (nu vom mai avea scheme de plăți directe pe suprafață fin 2027 – n.r). Pentru noi este bine că acum mai există partea aceasta. Două sau trei cicluri de finanțare europeană și este păcat că acest ciclu a avut o parte de tranziție din care nu ne-am ales cu mare lucru, nu ne-a avantajat. Și ceilalți patru ani care vor fi de asemenea foarte grei pentru că sunt cu presiune mare, ca să poți să realizezi lucrurile corect. Va exista o schimbare fundamentală pentru că presiunea este de mai demult pe cei doi piloni de plăți. În general se preia să meargă pe pilonul II”, a declarat Valeriu Tabără în cadrul emisiunii Agrostrategia, o coproducție TVR și Agrointeligența – AGROINTEL.RO, ediția din 19 decembrie.

    Studiu pentru acordarea subvențiilor pentru valoarea adăugată

    Președintele ASAS a menționat un studiu publicat de cercetătorul Păun Ion Otiman, în care se analizează plata subvențiilor, iar o propunere pentru schemele pe hectar este ca acestea să fie acordate acolo unde se creează valoare adăugată pe fermă.

    ”(…)Dar este un studiu făcut de academicianul Otiman (Păun Ion Otiman n.r) publicat în Academica, de schimbare inclusiv a sistemului de subvenție. Și de unde pornim? De la situația din 2020 când sistemul nostru de subvenții nu a asigurat durabilitatea chiar într-un an. Ori asta este o problemă. Și în studiul citat se specifică faptul se arată ce înseamnă un sistem integrat care creează valoare adăugată și domnul Otiman vine cu propunerea să se asigure subvențiile pentru cei care asigură valoarea adăugată din ce în ce mai mare. Pentru că acolo se asigură și locurile de muncă, de acolo pornește inclusiv și puterea economică”, a mai punctat Valeriu Tabără.

    Emisiunea AgroStrategia se difuzează de luni până joi, pe TVR 1, de la ora 10:00 și este o coproducție TVR și Agrointeligența – www.agrointel.ro.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    APIA confirmă noul val de plăți la subvenții. Schemele care se achită acum fermierilor la nivel național Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani

    Ultimele știri

    AAC – dialog strategic la Administrația Prezidențială pentru viitorul agriculturii românești. 8 subiecte importante pentru fermieri Terracalco 95 – Amendamentul care transformă solul. De ce fermierii îl folosesc tot mai mult în 2026 Cereale “descălțate” după iarnă? Pași esențiali pentru reluarea vegetației de la Naturevo O nouă subvenție de la APIA a fost anunțată de Comisia Europeană Almut Bitterhof, DG SANTE: România a anunțat că nu va mai acorda autorizații de urgență pentru neonicotinoide