• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ucraina interzice vânzarea terenurilor către persoane juridice până în 2029

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ucraina este pe cale să ia o decizie importantă pentru piața terenurilor agricole din zona Mării Negre. Parlamentarii ucraineni au pe masă un proiect de lege care vizează extinderea pe 5 ani a interdicției de vânzare a terenurilor agricole către persoane juridice.

    Parlamentarii din Ucraina susțin modificarea Codului Funciar prin extinderea pe 5 ani a interdicției de vânzare a terenurilor agricole către persoane juridice. Acest lucru este discutat în proiectul de lege nr. 8295 „cu privire la modificările la Codul funciar al Ucrainei cu privire la prelungirea perioadei de valabilitate a restricțiilor în domeniul cumpărării și vânzării de terenuri agricole”, relatează presa din Ucraina.

    Interdicția expiră la începutul anului 2024

    Documentul popus impune persoanelor juridice să dobândească dreptul de a cumpăra terenuri agricole în conformitate cu această clauză abia de la 1 ianuarie 2029. În prezent, conform legislației în vigoare, interdicția de a vinde teren persoanelor juridice este valabilă până la începutul anului 2024 și a fost introdusă ca măsură menită să protejeze terenurile agricole pe timpul războiului.

    În plus, se propune extinderea până la 1 ianuarie 2029 a restricțiilor privind suprafața totală a terenurilor agricole care pot fi deținute de un cetățean al Ucrainei, precum și a interdicțiilor de vânzare sau înstrăinare în alt mod în în favoarea persoanelor juridice a terenurilor aflate în proprietate privată și clasificate drept terenuri destinate producției agricole comerciale, a terenurilor alocate în natură (în zonă) proprietarilor de cote-părți pentru administrarea fermelor țărănești personale, precum și cote de teren.

    ”În perioada reconstrucției postbelice, acordarea autorizației pentru achiziționarea de terenuri agricole de către persoane juridice, „care pot fi susținute de străini, precum și eliminarea restricțiilor asupra suprafeței totale a terenurilor care pot fi deținut de un cetățean al Ucrainei, va duce la concentrarea unor suprafețe semnificative de teren în mâinile marilor întreprinderi agricole. Fermele mici, care au suferit pierderi semnificative din cauza ostilităților și a crizei economice cauzate de acestea, nu vor avea posibilitatea de a achiziționa astfel de terenuri din lipsă de fonduri suficiente”, se arată în nota explicativă a proiectului de lege.

    De asemenea, proiectul de lege urmărește să limiteze suprafața totală maximă de teren destinată activității agricole deținute de cetățenii Ucrainei.

    Vânzarea terenurilor în absența unor mecanisme eficiente de stabilire a prețurilor de pe piață va duce, de asemenea, potrivit legiuitorilor, la pierderea veniturilor bugetelor, care sunt acum atât de importante pentru asigurarea victoriei poporului ucrainean în războiul cu rușii, precum și pentru viitoarea redresare postbelică.

    Dacă deputații adoptă legea, aceasta va intra în vigoare în ziua următoare publicării acesteia. În Ucraina a fost reluată înregistrarea drepturilor de arendare pentru terenurile agricole.

    Te-ar mai putea interesa

    Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina Baloți de lucernă furați în toiul nopții. Hoții au fost identificați cu ajutorul camerelor video din comună În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România Subvenția de 15 euro/familia de albine, blocată la Bruxelles! ACA: „Este o lovitură foarte mare pentru apicultură”

    Ultimele știri

    Schimbare importantă la subvenția de 1.500 euro pentru micii fermieri Un deputat AUR cere Consiliului Concurenței să verifice modul în care funcționează piața cerealelor Fermierii, avertizați să anunțe la timp pagubele cauzate de secetă. Termen-limită: 15 octombrie Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii. Blocajele din Rusia și Ucraina au ridicat prețurile din portul Constanța Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit