• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Marius Micu, COPA-COGECA: ”Este clar că avem o criză de fertilizanți în piață”

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Fermierii se confruntă cu o criză de fertilizanți în piață și vor reduce în mod natural aplicarea de îngrășăminte.  Marius Micu, Vicepreședinte COPA-COGECA, a avertizat că soluțiile alternative de a compensa cu câțiva euro producerea de îngrășăminte nu este o rezolvare a problemei.

    Marius Micu a specificat, invitat în cadrul emisiunii Agrostrategia de pe TVR 1, că fermierii se confruntă cu o criză a fertilizanților în piață.

    ”Este clar că noi avem o criză de fertilizanți în piață, în mediul economic. Să vină la Planul Național Strategic cu măsuri compensatorii pentru cei care duc fertilizanți, cu alte soluții alternative de a compensa cu câțiva euro, nu cred că este o soluție. De ce spun lucrul ăsta? Pentru că obiectivele de mediu și climă au fost ambițioase. Acuma că pare o soluție prin a stimula financiar reducerea acestor cantități, deja este prea mult pentru fermier și în speță pentru fermierul român. E clar că fermierul, când nu are bani, va reduce cantitatea de fertilizant, natural. Adică nu ne trebuie o măsură”, a spus a spus Marius Micu pentru emisiunea Agrostrategia, o coproducție TVR și Agrointeligența – AGROINTEL.RO, ediția din 10 ianuarie.

    Studii pentru aplicarea Regulamentului SUR

    Marius Micu a făcut referire și la Regulamentul privind utilizarea durabilă (SUR), document pentru ca Comisia Europeană (CE) a acceptat o serie de studii privind implementarea acestuia.

    ”Aș face referire  tocmai să reflecte discuția noastră, și anume regulamentul SUR, cel care prevede reducerea pesticidelor. Avem o poziție a Consiliului de miniștri care solicită Comisiei (Comisiei Europene – n.r.) mai multe studii și când spun mai multe, sunt un număr considerabil de studii care să demonstreze impactul care îl poate avea acest regulament pe toate palierele, asupra activității fermierilor europeni, implicit și fermierilor români. Și iată că după doi ani de zile, după ce am stat în discuția asta că reducem cu 50% unitar, că reducem cu 35%, avem un pas înapoi foarte important pentru fermierii români. L-aș contoriza, și ca rezultat, este o veste bună și al organizațiilor noastre bineînțeles, pentru că COPA-COGECA a stat la masa tuturor discuțiilor și a adus aceste probleme, mai ales specificitățile României în raport cu acest regulament și vom vedea ce se va întâmpla după ce Comisia va reveni cu studiile respective către Consiliu”, a conchis Marius Micu.

    Emisiunea AgroStrategia se difuzează de luni până joi, pe TVR 1, de la ora 10:00 și este o coproducție TVR și Agrointeligența – www.agrointel.ro.

    Agrostrategia – TVR 1. Invitat: Marius Micu, Vicepreședinte COPA-COGECA (10.01.2023)


    Te-ar mai putea interesa

    Dronele vs. fragmentarea terenurilor. Nicu Vasile, fermier: ”Riscă să devină o sursă de conflicte, pierderi economice și insecuritate juridică” Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Producție mare la grâu, în ”polul secetei”: 9,4 tone/ha într-o fermă cunoscută Investiția de 200-300 de euro care ajută fermierii să economisească zeci de mii de euro Furtuna a frânt porumbul și floarea-soarelui în ferma lui Matei Titianu: ”Culturile erau irigate, în stadiu avansat de vegetație”

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Rusia vinde cel mai ieftin grâu din lume. Ce înseamnă asta pentru fermierii români Scandal la ANSVSA: 75 de oi declarate ucise într-un focar din Tulcea au fost găsite vii într-o fermă din Cluj Valeriu Tabără, comemorat prin dezvelirea unui bust în localitatea natală Piața cerealelor, la zi. În bazinul Mării Negre grâul scade, orzul e volatil iar porumbul așteaptă verdictul vremii Piața cerealelor, sub presiune: Turcia introduce noi reguli fitosanitare pentru importurile de grâu