• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Tractor furat din Olanda, găsit de polițiști în curtea unui mehedințean

    Angelica Lefter -

    Un bărbat s-a ales cu dosar penal după ce oamenii legii au descoperit în curtea sa un utilaj agricol care figura ca fiind furat din Olanda.

    Oamenii legii au descins în gospodăria unui bărbat de 43 de ani din comuna Obârșia Cloșani, județul Mehedinți. Acesta s-a ales cu dosar penal pentru tăinuire, dar și cu confiscarea unui tractor din gospodărie în valoare de 8.000 de euro care figura în scriptele polițienești ca fiind sustras din Olanda.

    Dosar penal pentru tractorul furat din Olanda

    Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale cu sprijinul polițiștilor din cadrul Poliției Orașului Baia de Aramă, s-au sesizat cu privire la faptul că un bărbat de 43 de ani, a dobândit și deține la locuință sa din comuna Obârșia Cloșani, un tractor, ce figura ca fiind sustras din Olanda, potrivit jurnalulolteniei.ro.

    Tractorul, a cărui valoare a fost estimată la 8.000 de euro, a fost adus la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Mehedinți, până la finalizarea cercetărilor.

    ”În cauză, a fost întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tăinuire”, au anunțat oficiali din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Mehedinți.

    Furturile de utilaje și de echipamente agricole, tot mai dese

    Amintim că oamenii legii s-au confruntat de-a lungul timpului cu mai multe cazuri similare chiar anul trecut, când mai multe tractoare furate din Italia și Franța au fost descoperite pe piața din România.

    Procurorii de la Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorist (DIICOT) au efectuat în luna februarie un număr de 22 percheziții domiciliare, pe raza județelor Iași, Neamț si Bacău, într-o cauză vizând destructurarea unui grup infracțional organizat, specializat în săvârșirea infracțiunilor de furt calificat de utilaje agricole şi autoturisme de pe teritoriul statelor Uniunii Europene.

    Atunci oamenii legii au confiscat mai multe tractoare, utilaje agricole și alte mașini, în valoare de aproximativ 1.500.000 de euro.

    Pe de altă parte, o situație cu care se mai confruntă oamenii legii atât de pe teritoriul României cât și din UE este furtul de echipamente de pe utilajele agricole, în special antene GPS, dar și altfel de tehnologie de ultimă generație utilizată în domeniul agricol.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie” Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t AFIR a publicat un nou ghid: 200.000 de euro/beneficiar pentru investiții neproductive la nivel de fermă Inginer agronom: De 7 luni nu mi-am găsit loc de muncă la o fermă. Agricultura trece printr-o reformă Primarul din Plătăreşti – drept la replică: ”Niciun arendaș nu a fost privat de emiterea adeverințelor pentru subvenții”

    Ultimele știri

    Un saivan ce adăpostea peste 200 de animale s-a prăbușit sub greutatea zăpezii Dosar penal pentru îngrășăminte și pesticide cu termenul de valabilitate expirat 65 de oi gestante au fost furate într-o fermă. Proprietarul stânei, ademenit de hoți într-o pădure Studiu: Prețurile la mâncare, mai mari în România decât în Spania, Italia, Portugalia sau Grecia Reuniunea oierilor din Federația Romovis a avut loc cu participarea președintelui ASAS, Florin Stănică