• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ultima oră de la APIA despre plata subvențiilor ANT la hectar și animale!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Plata subvențiilor ANT. Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a anunțat pe pagina proprie de Facebook care este calendarul pentru plata Ajutoarelor Naționale Tranzitorii (ANT), atât pentru sectorul vegetal cât și cel zootehnic.

    APIA a anunțat astăzi, miercuri – 25 ianuarie, care este calendarul din acest an pentru plata Ajutoarelor Naționale Tranzitorii (ANT), subvenții pe hectar și cap de animal achitate din bugetul de stat. Informarea făcută de APIA a venit ca răspuns la întrebarea unui fermier, pusă chiar pe pagina de Facebook a agenției.

    ”În fiecare an, Ajutoarele Naționale Tranzitorii, sector vegetal și sector zootehnic, au fost plătite în aceeași interval, lunile februarie-martie. Momentan nu am început procesul de autorizare la plată pentru aceste măsuri. Imediat ce vom demara procesul de autorizare vom anunța pe toate canalele media disponibile”, a anunțat Agenția.

    Subvenția pentru Ajutoarele Naționale Tranzitorii (ANT) este așteptată mai ales de fermierii mici care nu s-au încadrat la plata Sprijinului Cuplat, atât în sectorul vegetal cât și pentru creșterea animalelor. Proiectul care prevede plafoanele alocate pentru anul 2022 a fost lansat în dezbatere publică de MADR dar încă nu a intrat pe ordinea de zi a Guvernului. Membrii Executivului se vor reuni joi, 26 ianuarie, în ședință iar proiectul cu subvențiile pentru fermieri ar putea fi pe ordinea de zi astfel încât plățile dă poată intra în linie dreaptă de săptămâna viitoare.

    Agrointeligența-AGROINTEL.RO a făcut un calcul minim pentru subvenția pe hectar achitată din bugetul național iar cuantumul rezultat pentru campania 2022 este de 11,94 euro/ha, raportat la suprafața pe care fermierii au solicitat-o la plată de 7.140.018,24 hectare. Suma este similară celei din campania 2021 când fermierii au primit 11,94 euro/ha.

    Despre acest subiect aici: Agrointeligența a calculat subvenția estimată la ANT culturi agricole: aproape 12 euro/ha

    Pentru ANTZ vaci de lapte și carne plata estimată este de 65 euro/cap și 16 euro/tona de lapte. Calculele făcute de Agrointeligența-AGROINTEL.RO, aici: Subvenția mică la vaci: 65 euro/cap și 16 euro/tona de lapte – estimări Agrointeligența

    Pentru subvenția ANT la oi și capre suma estimată pe cap de animal pentru campania 2022 este de 4,75 euro. Mai multe pe acest subiect, aici: Cuantum estimat pentru subvenția ANT la oi și capre: 4,75 euro/cap de animal

    Te-ar mai putea interesa

    Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! Comisia Europeană taie puternic estimările pentru porumb și grâu. Oferta de cereale din UE se restrânge Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența?

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Prețul grâului DAP Constanța – de referință. Săptămână încheiată la 211 euro/tonă Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Noul îngrășământ SEEFCO: doză mai mică la hectar, aceeași cantitate de fosfor pentru culturi Plan comun România-Ucraina pentru creșterea capacității de tranzit a cerealelor ucrainene Forumul de la Neptun: Marile organizații profesionale ale României se reunesc pentru un apel comun către clasa politică!