• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • România, printre țările care cer ca agricultura să fie un domeniu mai important la nivelul UE

    agrointeligenta.ro

    România se numără printre țările care au cerut ca agricultura să fie un domeniu mai important la nivelul UE. Printr-un document asumat de miniștrii agriculturii din 16 state, se cere ca politicile adoptat la nivel european să ia mai mult în calcul sectorul agricol și interesele acestuia.

    Într-o scrisoare comună adresată Președinției Consiliului UE, cei 16 miniștri ai Agriculturii au solicita ca întreg Consiliul Miniștrilor Agriculturii UE să fie mai strâns implicat în decizii și negocieri la nivelul UE. Acest lucru este valabil mai ales acolo unde politicile europene de energie, climă și mediu afectează direct agricultura.

    Scrisoarea comună a fost înaintată de ministrul austriac al agriculturii, Norbert Totschnig, președintelui în exercițiu, ministrul suedez al agriculturii, Peter Kullgren, la Consiliul AGRIFISH de ieri, luni – 30 ianuarie. Pe lângă Austria, inițiativa este susținută de România – prin semnătura ministrului Petre Daea, dar și Finlanda, Grecia, Italia, Croația, Letonia, Lituania, Luxemburg, Malta, Polonia, Slovacia, Slovenia, Cehia, Ungaria și Cipru.

    Pe de altă parte, cele două mari țări ale UE, Germania și Franța, nu au semnat scrisoarea, nici Belgia, Olanda și nici Spania.

    Ministrul austriac al agriculturii a criticat că în prezent se decid tot mai multe chestiuni la Bruxelles, cu o implicare redusă sau deloc a expertizei agricole și forestiere. Dacă în alte foruri ale UE sunt luate decizii care au un impact direct asupra agriculturii, agricultura ar trebui să stea la masa de negocieri.

    De aceea, cei 16 miniștri i-au cerut președintelui suedez Kullgren „să se întoarcă pe calea dialogului și să implice mai îndeaproape Consiliul Agricol al UE”.

    Aceștia se plâng că UE ia în considerare din ce în ce mai mult măsuri care ar putea duce la pierderea terenurilor agricole și forestiere. Acest lucru va avea un impact negativ asupra securității alimentare, a aprovizionării cu materii prime regenerabile și a surselor de energie regenerabilă.

    Cei 16 miniștri ai agriculturii cer o revizuire a responsabilității și o mai mare implicare în elaborarea propunerilor Comisiei. Totschnig a subliniat că Austria este de acord cu Green Deal. Totuși, măsurile de protecție a climei și a mediului trebuie să meargă mână în mână cu securitatea alimentară.

    Te-ar mai putea interesa

    Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Sfaturile unui analist pentru fermierii care se confruntă cu probleme financiare Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români!

    Ultimele știri

    Fermierii români intră în campania de toamnă cu costuri mai mari cu 15–20% față de anul trecut Variolă ovină în județul Constanța. DSVSA a chemat crescătorii la instruire Serviciile pentru care micii crescători de vaci, oi, capre și porci nu trebuie să plătească la medicul veterinar APIA a publicat ghiduri pentru fermierii care vor să acceseze noile subvenții din zootehnie Preț teren agricol în Germania. Un hectar de pământ se apropie de 100.000 de euro