• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANT bovine: 67,25 euro/cap. APIA a început plățile pentru crescătorii de vaci

    agrointeligenta.ro

    ANT bovine – cuantum de 67,25 de euro pe cap de animal și 19,38 de euro pe tona de lapte livrat. Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a stabilit cuantumurile finale pentru Ajutoarele Naționale Tranzitorii și, începând de astăzi, joi – 2 februarie, a demarat autorizarea plăților către fermieri.

    Fermierii care au vaci eligibile la ANT încasează începând de astăzi un sprijin de 67,25 de euro pe cap de animal, iar pentru laptele livrat, ANT este la o valoare de plată de 19,38 de euro pe tonă.

    Cuantumuri pentru ANTZ bovine, la plată

    Cuantumurile finale stabilite de APIA pentru Ajutoarele Naționel Tranzitorii pentru sectorul de creștere a vacilor sunt foarte apropiate de estimarea făcută de Agrointeligența – AGROINTEL.RO care a făcut primele calcule pentru subvenția încasată de crescătorii de vaci de lapte și de carne.

    ANTZ 7 – sector lapte bovine

    ANTZ 8 – sector carne bovine

    De precizat că ANTZ 8 este încasat pentru toate bovinele eligibile, indiferent dacă ele sunt din rase de carne, rase de lapte sau metiși. Plata se face pentru exploatațiile cu minim trei animale eligibile.

    În afară de ANT, crescătorii de bovine mai pot accesa și sprijinul cuplat zootehnic la care plata a început de anul trecut, de la avans, și care se achită fermierilor în următoarele cuantumuri:

    Din momentul autorizării la plată, în procedură normală, este nevoie de câteva zile pentru ca banii să ajungă efectiv în contul fermierilor.

    Citiți și: ANT: 11,92 euro la hectar. Lista cu subvențiile APIA care au intrat la plată de astăzi!

    Termenul limită de plată pentru subvențiile aferente cererii APIA pe 2022 este 30 iunie 2023.

    Te-ar mai putea interesa

    Un mare trader își suspendă activitatea în Ucraina: ”Prezintă riscuri extrem de mari pentru viața angajaților companiei” Absurdul irigațiilor din România: Fermierii cumpără pompe pentru stațiile ANIF ca să poată primi apă ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară Încep controale la fântâni! Decizie pentru depistarea consumului abuziv de apă Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă

    Ultimele știri

    Protestul oierilor continuă! O parte dintre fermieri au rămas în București și amenință cu blocaje în țară dacă șeful ANSVSA nu este demis Agricultura se unește după protestul oierilor: AAC cere măsuri urgente pentru toți fermierii Șeful ANSVSA, mesaj de unitate în ziua în care mii de ciobani protestează. Celulă de criză – convocată de urgență! Protestul ciobanilor continuă în Piața Victoriei: „Nu am fost băgați în seamă de nimeni la ANSVSA” Guvernul a aprobat o sumă mai mare pentru fermieri. Subvenția APIA care urmează la plată!