• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Acord la Cairo: România va exporta mai multe cereale în Egipt

    agrointeligenta.ro

    Prim-ministrul României, Nicolae-Ionel Ciucă, s-a întâlnit, la Cairo, cu președintele Republicii Arabe Egipt, Abdel Fattah el-Sisi.
    Întrevederea, care a avut loc la Palatul prezidențial Al-Ittihadiya, a vizat teme precum cooperarea bilaterală în domenii economice și sociale, dar și impactul agresiunii militare ruse asupra Ucrainei, potrivit unui comunicat de presă emis de Guvernul României.

    Președintele egiptean a mulțumit, cu această ocazie, pentru sprijinul acordat de România în evacuarea din Ucraina a celor peste o mie de studenți egipteni repatriați anul trecut, precum și pentru facilitarea exportului de cereale ucrainene pentru Egipt.

    În acest context, premierul român a evidențiat nevoia de a sprijini fermierii români prin accesul la producția de îngrășăminte din Egipt necesare culturilor agricole. Totodată, părțile au convenit să crească exporturile de cereale ale fermierilor români pe piața egipteană.

    Cei doi înalți oficiali au subliniat importanța strategică a relației reciproce, care permite valorificarea poziției geostrategice a României în UE și a Egiptului ca poartă de intrare în Africa și Orientul Mijlociu.

    Din această perspectivă, a fost analizat impactul invadării Ucrainei de către Rusia asupra securității regionale și globale.
    În cadrul discuțiilor, au fost abordate și aspecte privind procesul de pace în Orientul Mijlociu și rolul României în facilitarea unui mediu propice în acest sens.

    Părțile au convenit să dezvolte cooperarea la nivel politic și tehnic, în beneficiul ambelor state.

    Citiți și: Premierul Ciucă, vizită la Cairo. România vrea îngrăşăminte, Egiptul solicită mai multe cereale 

    Te-ar mai putea interesa

    Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Fertilizarea cu gunoi de grajd vara. Reguli și termene ce trebuie respectate de fermieri A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață

    Ultimele știri

    Acțiunea care poate bloca activitatea în sectorul de creștere a animalelor! O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci Se cultivă sau nu OMG-uri în Ucraina? Răspunsul oficial al reprezentanților sectorului Oierul din Giurgiu care a rămas cu o treime din oi: „Toate legile contra fermierului român să fie abrogate” Fructele și legumele „imperfecte” ajung mai ușor la raft. Ce decizie au luat marile supermarketuri