• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Almud, un soi de orz cu un potențial de producție fantastic

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Orzul de toamnă se găsește în portofoliul bogat oferit fermierilor de Fertillia Semințe România. Una din locațiile în care se fac testări, pentru ca agricultorii să aibă parte de semințe de calitate, este Vădeni, județul Brăila. Aici, soiul Almud le-a oferit specialiștilor companiei doar surprize plăcute.

    Almud este un soi de orz pe două rânduri, introdus în portofoliul Fertillia în acest an, după o perioadă de testare. “Almud promite foarte mult. Acum, în ianuarie, cultura arată foarte bine, foarte bine răsărită, sistem radicular foarte bine dezvoltat, o înfrățire extraordinar de bună. Avem undeva la 4-5 frați. E un soi cu potențial de peste 10 tone / ha, într-una din experiențe am depășit chiar 12 tone, ceea ce este fantastic pentru o cultură de orz”, a dezvăluit Ciprian Antohi, Director de producție Fertillia Semințe România.

    Comenzi semințe Fertillia – telefon 0769.000.942

    Ferma de la Vădeni este un motiv de mândrie pentru cei de la Fertillia. Toate culturile sunt monitorizate și verificate atent. Tehnologiile demne de agricultura 4.0 sunt utilizate pentru ca eventualele nereguli din câmp să fie remediate rapid și, astfel, fermierii să aibă parte de semințe de cea mai bună calitate.

    Toți indicii de calitate ai recoltelor sunt urmăriți. “În felul acesta, mai departe vor ajunge la clientul nostru final, fermierii români, semințe de calitate și cred eu că putem fi parteneri către un progres foarte bun în România. Ferma Rodbun de la Vădeni, județul Brăila, este o fermă cu o suprafață în exploatare de aproximativ 2.500 de hectare, este una din fermele de top ale grupului”, a completat Ciprian Antohi.

    Aproape două treimi din suprafața fermei de la Vădeni este utilizată pentru multiplicarea de semințe de toamnă, de cereale păioase. În plus, specialiștii Fertillia realizează loturi de hibridare de porumb și floarea-soarelui.

    Un punct forte al acestei ferme este că dispune de un sistem de irigare performant. Astfel, potențialul de producție al semințelor Fertillia este pus în valoare la un nivel ridicat. Portofoliul Fertillia include semințe de porumb, lucernă, mazăre, soia, orzoaică, ovăz, floarea-soarelui, orz, triticale și grâu.

    Toate detaliile despre portofoliul Fertillia, recomandări despre semănat și datele de contact ale reprezentanților zonali ai companiei pot fi găsite pe www.fertillia.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Marian Popa a recoltat grâul de sămânță: ”Soiurile românești s-au comportat foarte bine!” Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Cât plătesc fermierii din Ucraina pentru un litru de motorină Dronele vs. fragmentarea terenurilor. Nicu Vasile, fermier: ”Riscă să devină o sursă de conflicte, pierderi economice și insecuritate juridică”

    Ultimele știri

    România va primi 29,9 milioane de euro de la CE pentru fermierii afectați de scumpirea îngrășămintelor Bolile și dăunătorii porumbului: cum evitați pierderile de producție Elita zootehniei se reunește pe 24 iulie, la Popăuți, pentru Conferința dedicată sectorului ovin și caprin Drone, hibridul de rapiță care nu te dezamăgește niciodată. Potențial de producție ridicat Scandal la ANIF Arad. Prefectul cere demisia directorului: „Investițiile în irigații sunt blocate!”